Boullier: Lotus aika-ajoissa viime vuotta vahvempi
Lotuksen tallipäällikkö Eric Boullier kertoo Australian kisan voiton olleen yllätys. Toisin kuin viime vuonna, nyt kuparinen on rikottu heti kauden alussa ja paineet voittamisesta ovat poissa.
– Ainakin nyt se on saatu alta pois, eikä niin kuin viime vuonna: milloin me voitamme, milloin me voitamme? Nyt voimme keskittyä mestaruustaistoon, Boullier sanoi toimittaja Adam Cooperin blogille.
Tallipäällikkö totesi samalla, että seitsemäs ja kahdeksas lähtöruutu Melbournessa eivät heijastelleet auton kierrosnopeutta, jonka Boullier sanoo parantuneen viime vuodesta.
– Me emme taatusti olleet oikeassa paikassa ruudukossa. Me olisimme voineet ehdottomasti päästä korkeammalle, mutta teimme pieniä virheitä aika-ajoissa. Sanotaan näin, että rata-aikaa ei ollut tarpeeksi renkaiden hyödyntämiseksi.
– Viime vuonna näimme, että teimme kompromissin yhden kierroksen nopeudessa. Me siis itse asiassa työskentelimme erittäin kovaa tänä vuonna huolehtiaksemme, että auto pystyy parempaan suoritukseen kierroksella ja samalla säilyttää olemmassa olevat vahvuutensa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys