Red Bull -tallipomo kiistää pyrkimykset horjuttaa Mark Webberiä
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner myöntää, että kisakuski Mark Webberin ja Red Bull -konsernin urheilupomo Helmut Markon välit eivät ole kovin lämpimät. Aiemmin tänä vuonna uutisoitiin laajasti Markon osoittamasta kritiikistä Webberiä kohtaan F1-tallin itse julkaisemassa Red Bulletin -lehdessä.
– Hah, he tuskin tulevat viettämään joulua yhdessä. Mutta on yksi asia, jonka he jakavat: he molemmat ovat kilpa-ajajia. Ja sillä tavalla he ajoittain ehkä toimivat, Horner sanoi sarjan kotisivulla.
– Mark on tallissa siksi, että me luotamme häneen – ja jos hän ei luottaisi talliin, hän ei olisi allekirjoittanut sopimusta tästä kaudesta.
– Helmut on kilpa-ajaja, kuten kaikki tietävät ja joskus hän kertoo mielipiteitä kokemistaan asioista. Ja nämä mielipiteet luonnollisestikin ovat hänen omiaan.
Tallipäällikkö kiisti, että hänellä ja Markolla olisi jonkinlainen hyvä kyttä/paha kyttä -strategia kommentoitaessa aussikuskin roolia ja suorituksia tallissa. Horner myös vakuuttaa, että molemmat kuljettajat saavat tasa-arvoisen kohtelun.
– Ei. Helmutilla on erittäin vilpitön tapa katsoa asioita, eikä koskaan arastele mielipiteiden ilmaisua. Joten tämä hyvä kyttä/paha kyttä -juttu on vain ylitulkintaa hänen kommenteistaan.
– Molemmat kuljettajat saavat saman tuen ja kyse on vain siitä, mitä he tekevät radalla, kuten on ollut viime vuosina.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden