McLarenin tallipäällikkö Martin Whitmarsh ei peitellyt kisan jälkeen pettymystään Lewis Hamiltonin keskeytettyä Abu Dhabin GP johtoasemasta.

Mutta jos oma poika ei voi olla ensimmäisenä maalissa, kukapa olisi McLarenille mieluisampi voittaja, ellei viisi vuotta Wokingin leivissä ajanut Jäämies Kimi Räikkönen?

– [Hamiltonilla] oli jo voitto taskussaan ja on sanomattakin selvää, että koko McLaren-tiimi on täysin musertunut, että hän ei kyennyt voittamaan tänään, McLaren-pomo sanoi sarjan kotisivulla.

– Lewis itse on myös ymmärrettävästi pettynyt – mutta hänelle on myös päivän selvää antaa parhaansa kauden kahdessa viimeisessä kisassa Austinissa ja Sao Paulossa.

– Myös Jenson (Button) ajoi sisukkaasti ja kiihkeästi sijoittuen neljänneksi. Seb (Vettel) ohitti hänet lopussa ajettuaan tuoreemmilla renkailla ja korkeammille huippunopeuksille säädetyllä autolla.

– Kimille, joka on vanha ystävämme voitettuaan yhdeksän GP:tä McLarenilla, haluan sanoa: ”hyvää työtä”.

– Tänään näimme suuren ajon suurelta kuljettajalta, Whitmarsh onnitteli.