Heikki Kovalainen: "Keskittyminen on viimeisissä kisoissa"
Kuva: Getty Images
Heikki Kovalainen, jonka jatko Caterhamilla ja ylipäätään formula ykkösissä ensi vuonna on vielä epävarma, sanoo nyt keskittyvänsä ainoastaan kauden viimeisiin kisoihin.
Caterham tarvitsee kuumeisesti sijoitumista 12:nneksi kahdessa jäljellä olevassa kisassa, mikä nostaisi sen Marussian ohi tallien sarjan rahakkaalle 10:lle sijalle ja varmistaneisi suomalaisen jatkon. Kovalainen sanoo työpanoksen olevan sama tilanteesta riippumatta.
– Pyrin aina maksimoimaan auton suorituskyvyn, tekemään työtä niin hyvin kuin mahdollista ja ajamaan niin hyvin kuin mahdollista, Kovalainen sanoi ESPN:n haastattelussa.
– Se on pääasia riippumatta tilanteesta ja itse voin olla iloinen siitä, että en ole ikinä antanut turhauttavienkaan tulosten vaikuttaa itseeni. Sellainen voi olla joillekin ihmisille vaikeaa käsitellä, mutta minä en anna sen vaikuttaa. Olen aina pysynyt sataprosenttisen keskittyneenä, antaen aina sataprosenttisen panoksen tallille.
– Kun kausi on ohi, sitten vasta keskitytään seuraavaan vuoteen, mutta nyt – tilanteesta riippumatta – keskittyminen on viimeisissä kisoissa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys