Lewis Hamiltonin lähtö miellyttää: "Yksi ihminen vähemmän edessäni"
Kuva: Getty Images
Jenson Button saa ensi vuonna tallikaverikseen McLarenilla nuoren Sergio Perezin, joka ajoittain erittäin lupaavista esityksistään huolimatta saa ottaa ison askeleen eteenpäin, mikäli pyrkii täyttämään Lewis Hamiltonin jättämän aukon.
32-vuotias Button myöntää pyrkivänsä nyt rakentamaan itselleen samankaltaisen kiistattomaan ykköskuljettajan aseman kuin Fernando Alonsolla sanotaan olevan Ferrarilla.
– Formula ykkösissä on paljon fiksua porukkaa, vaikkakaan se ei kenties näy ulkopuolelle kovin helposti. Se on erittäin kilpailuhenkinen ympäristö ja Fernando on yksi sellainen ihminen, Button sanoo Speed-kanavan mukaan Brasilian mediassa.
– Hän on ollut riittävän fiksu rakentaakseen tallinsa ympärilleen, mikä on jotain sellaista, johon me kaikki pyrimme. Saavutin sen edellisessä tallissani ja sama tapahtuu nyt [McLarenilla].
”Ensi vuonna voin olla ykkönen”
Kysyttäessä, että onko Hamiltonin tuleva lähtö tallista mahdollistanut Buttonille ”askeleen eteenpäin” roolissaan McLarenilla, vastaus oli seuraavanlainen: – En kommentoi, Button sanoi, mutta jatkoi: – Yksi ihminen vähemmän edessäni. Tänä vuonna olen ollut kisavauhdissa hyvä, mutta lauantaisin useimmiten enintään toiseksi nopein. Ensi vuonna voin olla ykkönen. Kisavauhti on vahvuuteni, eikä sen osalta ole mielestäni ketään parempaa. 2009 kauden maailmanmestari on ajoittain myös yhdistetty Ferrari-huhuihin, eikä britti aikaisemmin ole aina pyrkinyt kumoamaankaan niitä erityisen jyrkästi. Nyt ääni kellossa on muuttunut. – Mielikuva, joka minulla on, on se, että sinut toivotettaisiin sinne lämpimästi tervetulleeksi, mutta sitten Fernando tulisi paikalle ja alkaisi puhumaan italian kielellä insinööreille, Button arvelee.LUE MYÖS:
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Madridin ensimmäinen formulakilpailu takana – näin kävi Tuukka Taposelle
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi