Heikki Kovalainen: "En tiedä mitä hän ajatteli"
Kuva: Getty Images
Heikki Kovalaiselle ei ole tähän päivään mennessä selvinnyt mikä sai Jean-Eric Vergnen osumaan häneen Valenciassa. Ranskalaistulokas sai osumasta sakon ja kymmenen lähtöruudun rangaistuksen Silverstoneen.
– En tiedä mitä hän ajatteli. Kuvittelin, että hän pääsisi ohitseni helposti siinä kohdassa. Hän saavutti minut, mutta sitten vain ajoi päin. Onneksi mitään muuta ei tapahtunut, Kovalainen sanoi Adam Cooperin blogissa.
– Hän ei ollut päässyt yrittämään ohitusta ennen sitä. Se oli ensimmäinen kerta kun hän pääsi käyttämään DRS:ää, ja hän teki yrityksen. Se yllätti minut täysin. Pakotin hänet ainakin ulkopuolelle, mutta en aikonut tehdä siitä vaikeaa hänelle. Jarruttaessa hän vain kääntyi minuun, Caterham-kuski jatkoi.
– En ole koskaan ottanyt yhteen hänen kanssaan missään, en tunne häntä ollenkaan, eikä meillä ikinä ole ollut mitään ongelmia.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kenian MM-rallissa sattui ja tapahtui – Sami Pajari nousi takaisin palkintosijalle
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Safari-rallissa dramaattinen hetki: Sami Pajari putosi rajusti juuri ennen maalia
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Surkea tulos veti Max Verstappenin lähes sanattomaksi
- Kiinan sprintissä odotettu hallitsija – Kimi Antonelli toheloi Mercedeksen kaksoisvoiton
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”