Max Verstappenilta tutun näköinen tempaus – verrattiin heti Kimi Räikköseen
Max Verstappenin sunnuntainen Monacon GP ei ehtinyt edes alkaa, kun se jo päättyi Red Bullin lahotessa heti lähtövalojen sammuttua.
Hollantilainen sai kuitenkin nilkutettua vioittuneen autonsa takaisin varikolle ja käveli motorsportin mukaan välittömästi veneelleen Monacon satamassa.
Tapaus toi mieleen Kimi Räikkösen tempauksen 20 vuotta sitten, kun kauden 2006 kisassa suomalaislegendan McLaren hajosi juuri ennen Monacon tunnelia. Jäämies tepasteli suoraan huvijahdilleen ja hetken päästä häntä kuvattiin porealtaassa huurteiset virvokkeet käsissään.
Vaikka yhtä ikonista ja mieleenpainuvaa vetoa ei kukaan tule koskaan enää toteuttamaankaan, vertaus villitsi siitä huolimatta sosiaalisessa mediassa Verstappenin fanitilillä.
Jos julkaisu ei näy, saat sen auki klikkaamalla tästä.
– Saman tason auraa hengaillessaan paatillaan, kommentoi eräs käyttäjä Räikkösen temppuun verraten.
On olemassa vain yksi Kimi Räikkönen, mutta hollantilaistähden elkeissä on siitä huolimatta jotain samaa. Verstappen sanoo asiat suoraan kaunistelematta, eikä välitä höpötellä liikoja median edessä, vaan hoitaa puhumiset mieluummin radalla.
Verstappen palasi myöhemmin hoitamaan mediavelvollisuutensa ja kommentoi tyynesti kakkosruudun vaihtumista välittömään keskeytykseen. Hollantilaistähti huomasi jo lämmittelykierroksella, ettei kaikki ole kunnossa.
– Esilähtöproseduurissa moottori vastasi jo oudosti ja kytkimen nostettua se sitten simahti siihen. Vain akusto auttoi minut eteenpäin, jonka jälkeen moottori kuulosti todella pahalta, sanoi Red Bull -tähti.
Kyseessä oli nelinkertaisen mestarin kauden toinen keskeytys ja alkukausi on ollut tuloksellisesti todella vaikea. Red Bull vahvisti maanantaina, että ensi viikonlopun Katalonian GP:seen Verstappenille joudutaan vaihtamaan uusi moottori.
LUE LISÄÄ
- Max Verstappenilta tutun näköinen tempaus – verrattiin heti Kimi Räikköseen
- George Russell vakuuttaa: ”Voin yhä voittaa maailmanmestaruuden”
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- Katalonian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Espanjan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Monacon GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Charles Leclerc paljasti ulosajoon johtaneet ongelmat – ”En ota syitä niskoilleni”
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
