Ferrari ylitti maagisen luvun uuden sopimuksen myötä
Ferrari-talli julkisti keskiviikkona Charles Leclercin monivuotisen jatkosopimuksen ja samalla Maranellossa sinetöitiin ylivoimainen piikkipaikka liittyen kuskeille maksettaviin palkkoihin.
Monacolaisen sopimuksesta ei tosin tihkunut tarkempia tietoja, kuten esimerkiksi sen pituutta tai taloudellisia lukuja. Ferrarin tiedetään kuitenkin jo ennen Leclercin uutta sopimusta maksavan kuskeilleen eniten korvausta menetetystä vapaa-ajasta, sillä jo pelkästään Lewis Hamiltonin arvioitu vuosipalkka pyörii noin 60 miljoonan euron hujakoilla.
Leclerc tienasi aiemmalla sopimuksellaan racingnews365:n mukaan noin 34 miljoonaa vuodessa ja tuskin monacolainen ainakaan pienempiä tuloja allekirjoitti uudesta pahvistaan. Ferrari-tähden palkan uskotaan nousseen jopa 50 miljoonan euron tuntumaan, joka tarkoittaisi Ferrarin osalta maagisen 100 miljoonan euron ylittämistä pelkästään kuskien palkkoihin.
Kyseessä on ensimmäinen kerta kuninkuusluokan historiassa, kun yksikään tiimi on työntänyt tällaisen määrän rahaa kuljettajiinsa. Suuntaus ei mene linjassa siihen nähden, kuinka F1-sarjassa on viime vuosina yritetty himmata taloudellista kilpavarustelua, mutta tässä on ollut kyse enemmänkin kilpureiden kulupuolesta.
Esimerkiksi Red Bull, joka on tässä listassa toisena, maksaa kuskeilleen yhteensä 75 miljoonaa euroa vuodessa. Tosin tästä siivusta jo 70 miljoonaa menee nelinkertaisen mestarin Max Verstappenin taskuun, joten Isack Hadjarin vuosituloihin ei pitkää matikkaa vaadita.
LUE LISÄÄ
- Ferrari ylitti maagisen luvun uuden sopimuksen myötä
- Lewis Hamilton sai entiseltä kilpakumppaniltaan tylyn arvion
- Sami Pajari ei lämmennyt podiumsijalle Japanissa: ”En pitänyt erityisenä”
- F1-kausi jatkuu legendaarisella katuradalla – tässä Monacon GP:n lähetysajat
- Monacon F1-kisaan yksi suosikki ylitse muiden – eikä se ole Mercedes
- Kuvat: Aston Martin tuo Monacoon täysin uuden ilmeen – erikoisväritys julki
- Iso uutinen Ferrarilta – tähtikuskille monivuotinen jatkosopimus
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- McLaren juhlistaa historiallista rajapyykkiä erikoisvärityksellä
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- 17-vuotias suomalaisyllättäjä säväytti jälleen – suomalaisille tuplapodium Unkarissa
- McLaren juhlistaa historiallista rajapyykkiä erikoisvärityksellä