Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
Ferrari-tähti Charles Leclerc puolustaa uusia F1-sääntöjä ja niiden myötä tulleita kilpureita, jotka ovat saaneet suurimmaksi osaksi rajua kritiikkiä.
Monacolainen kertoo nauttivansa uusista säännöistä ja erilaisesta tavasta kisata sähköenergian lisääntymisen myötä. Ferrari ja Mercedes ovat avauskisojen perusteella selkeästi kaksi vahvinta tiimiä, joka saattaa jo osaltaan selittää sen, miksi heidän kuskeillaan ei ole kiire lytätä nykyisiä uudistuksia.
Eniten kuljettajia on tuntunut rassaavan kilvanajon teennäisyys, kun akuston hallinta on noussut ratkaisevaksi tekijäksi. Tämän seurauksena suurin osa ohituksista tapahtuu suorilla nappia painamalla ilman edellä menevän vastustelua. Sen lisäksi kilpureissa ei riitä paukut vetämään kaikkia suoria hyytymättä ennen jarrumerkkiä.
– Nautin siitä, eikä se tunnu niin teennäiseltä autosta käsin. Toki moni ohituksista on sellaisia, kun joku tekee virheen akuston kanssa tyhjentämällä sen täysin, jolloin tulee isoja vauhtieroja, kommentoi Leclerc motorsportweekin mukaan.
Leclercin mukaan kuskit ovat jo hieman mukautuneet uuteen systeemiin, jotta energiaa käytettäisiin järkevämmin. Viime viikonlopun Kiinan GP:ssä Leclerc väänsi tallikaveri Lewis Hamiltonin kanssa monta kierrosta paikkoja vaihdellen.
– Minä todellakin nautin siitä. Siinä on paljon taktikointia ohjaamosta käsin, mikä on siistiä. Hauskaa ja makeeta kisaamista, jatkaa monacolainen.
Viilauksia tarvitaan silti, myöntää Leclerc
Leclerc myöntää, että aikakierrosten ajaminen on mennyt uusien autojen myötä täysin päin rengasvallia. Nopein kierrosaika tulee parhaan energianhallinnan myötä, eikä myöhäisistä jarrutuksista tai muusta riskinotosta ole enää hyötyä nopean vedon tekemisessä.
– On joitain asioita, mitä meidän täytyy pohtia. Sanotaanko näin, että sen pitäisi olla enemmän formula ykkösmäistä aika-ajoissa. Jotain siitä puuttuu, tuumasi Leclerc.
LUE LISÄÄ
- Charles Leclerc oli jälleen nopein Austinissa
- Suomalaislupaus väläytti vauhtiaan Rally2-autolla – lupaava alku Portugalin EM-rallissa
- Charles Leclerc Austinin avausharjoitusten nopein
- Petter Solberg paljasti yksityiskohdan Oliverin dramaattisesta ulosajosta – ”Auto ei käyttäytynyt enää samalla tavalla”
- MM-sarjan uuden aikakauden auto nähdään ensimmäistä kertaa rallissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen lähettää terveiset kriitikoille – ”Voitte painua v*****n”
- Red Bull -kuskilta kova väite Ferrarista: Lewis Hamiltonilta välitön tyrmäys
- Sami Pajarilta suoraa puhetta viime kauden epäonnistumisesta – ”Se oli henkilökohtainen katastrofi”
- Lando Norris otti opikseen – näin hän kommentoi Singaporen GP:n tapahtumia
- Legendaarinen talli takaisin rallin MM-sarjaan? Nyt käytiin merkittävät keskustelut
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Max Verstappen järjesti näyttävän takaa-ajon – nousi kaukaa kärjen takaa
- Toyotan valtakaudelle halutaan loppu – Fordilta kova tavoite
- Kartanlukija vaihtuu – M-Sportin kaksikon yhteistyö päättyi
- Sergio Pereziltä karu paljastus hänen ja Valtteri Bottaksen tilanteesta – ”Tilanne on epäreilumpi”
- F1-tallit uudistavat autojensa ulkoasuja – katso Yhdysvaltain GP:n erikoisväritykset
- ”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
- Robin Räikkönen kruunattiin mestariksi!