Tulevan F1-kauden ainoa uusi tulokaskuski Arvid Lindblad on suuren haasteen edessä, mutta vakuuttaa olevansa tottunut siihen, että hänet heitetään suoraan syvään päähän.

Brittiläis-ruotsalainen Lindblad on noussut vuosi vuodelta lähemmäksi F1-sarjaa sen jälkeen, kun Red Bull kiinnitti hänet akatemiaansa menestyksekkäiden karting-vuosien jälkeen tammikuussa 2021. Nyt nuorukaisen pitkäaikainen unelma toteutuu, mutta omankin tallin mukaan helppoa se ei tule olemaan.

18-vuotias Lindblad ajaa tulevalla kaudella Racing Bullsin tiimissä. Paikka avautui, kun Isack Hadjar nostettiin Max Verstappenin tallikaveriksi Red Bullille.

Racing Bullsin tallipäällikkö Alan Permane ja toimitusjohtaja Peter Bayer ovat varoittaneet Lindbladia siitä, että kilpailukykyisen suorituskyvyn saavuttaminen heti kauden alussa on erittäin vaikeaa, erityisesti uusien sääntömuutosten tullessa voimaan.

– Minun ei pidä olla naiivi. Olen hyvin tietoinen siitä, että tästä tulee suuri haaste. Kyseessä on todella iso askel ylöspäin, Lindblad kertoi Formula1.comille Abu Dhabissa.

Lindblad kertoi, että työtä riittää ennen Barcelonan testejä, jotka ajetaan Katalonian radalla 26.–30. tammikuuta.

– Vielä testienkin aikana ja kauden alkuvaiheessa minun täytyy opetella ja sisäistää paljon uusia asioita. Sama pätee myös tiimin puolelle, sillä kaikki on uutta. Meidän kaikkien täytyy oppia ja kehittyä yhdessä, Lindblad summaa.

LUE MYÖS: