Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
Tiistaina saatiin suomalaisittain mukavia formulauutisia, kun ensi kaudeksi sarjaan liittyvä Cadillacin talli julkisti kuljettajansa.
Suomalaiskonkari Valtteri Bottas palaa F1-sarjaan kisakuljettajan tehtäviin ja hänen tallikaverinaan ajaa Sergio Perez.
Cadillac turvautuukin konkareihin sen ensiaskelten osalta, sillä 36-vuotiaan Bottaksen ja vuotta nuoremman Perezin myötä auton kilpureihin istutetaan yhteensä 527 kisastartin verran kokemusta. Molemmat jäivät täksi kaudeksi ilman sopimusta, kun Bottakselle ei irronnut jatkoa Sauberilta ja Perez puolestaan sysättiin sivuun Red Bullilta.
Molempien kuskien nimet ovat pyörineet spekulaatioissa pitkin kuluvaa vuotta ja vihdoin kaikelle jossittelulle saatiin päätös. Cadillac paljasti kuljettajansa sosiaaliseen mediaan ladatulla videolla.
Kuljettajien sopimuksista ei annettu vielä muuta tietoa kuin, että molempien pahvit ovat monivuotisia.
– Kahden kokeneen kisaajan, kuten Bottaksen ja Perezin kiinnittäminen on vahva signaali aikomuksistamme, kommentoi Cadillacin tallipäällikkö Graeme Lowdon.
– He ovat nähneet kaiken ja tietävät miten menestyä F1:ssä. Mutta tärkeimpänä ymmärtävät mitä tarkoittaa auttaminen tiimin rakentamisessa.
– Heidän johtajuus, palaute ja kisojen kovettamat vaistot sekä nopeus ovat arvokkaita, kun herätämme tämän tiimin henkiin. Kiitokset Mercedekselle yhteistyöstä ja ymmärryksestä, fiilisteli Lowdon tallin tiedotteessa.
LUE LISÄÄ
- Toyota-tähti vaatii muutosta MM-ralleihin – “Emme juuri nukkuneet”
- F1-tähti Lando Norris kiinnostui toisesta sarjasta: ”Olen suunnitellut testaamista”
- Red Bullilta ilouutinen Max Verstappenille
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Muistatko tämän? Lewis Hamilton karautti varikolla Kimi Räikkösen perään – ”Puusilmä”
- Katso video: Ott Tänak testasi Toyotan uutta ralliautoa Suomessa
- Valtteri Bottakselta tärkeä viesti nuorille kuskeille: ”Virheistä oppiminen on osa elämää”
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!