Valtteri Bottas on GPBlog-sivuston mukaan sopinut Cadillacin kanssa, että Bottas ajaa ensi kaudella tallin F1-autolla kilpaa.

GPBlog siteeraa luotettavia lähteitään. Sivuston mukaan sopimus on allekirjoitusta vaille valmis ja se julkistettaneen lähiaikoina.

Bottaksen sopimus julkistetaan Cadillacin kanssa todennäköisesti elokuussa. Cadillac tarvitsee Bottaksen pian töihin simulaattoritesteihin.

Bottas on päässyt Mercedeksen kanssa yhteisymmärrykseen testiajajan sopimuksensa purkamisesta. Tämä asia vahvistettaneen samalla, kun Bottaksen Cadillac-sopimus julkistetaan.

Viime viikolla Sergio Perezin kerrottiin tehneen sopimuksen Cadillacin kanssa. Tälle asialle ei saatu kuitenkaan virallista vahvistusta.

On mahdollista, että Cadillacin ensi kauden ajajat ovat Bottas ja Perez.