F1-testit Barcelonassa – ennakkosuosikki kärjessä, Williamsin tilanne herättää ikäviä muistoja
Barcelonan kolmannen testipäivän nopein oli Mercedeksen Kimi Antonelli, joka ajoi viikon toistaiseksi parhaan kierrosajan 1.17,362.
Ennakkosuosikiksi uuteen F1-aikakauteen nostetulle Mercedekselle testipäivät ovat olleet myönteisiä. Talli sai ohjelmansa hyvin käyntiin jo ensimmäisenä testipäivänä ja keskiviikkona talli sai aikaan yhteensä 130 kierrosta kahdella autollaan.
Hallitsevan maailmanmestaritallin ja -kuljettajan tilanteesta kuului myös päivityksiä: McLaren jäi tässä vaiheessa selvästi vähäisemmälle ajomäärälle 33 kierroksellaan, ja Lando Norrisin paras noteeraus oli 1.19,672.
Williams jäi kokonaan sivuun Barcelonasta
Yksi talli ei ole saanut autoaan vielä lainkaan radalle.
Williams päätti jättää Barcelonan testit kokonaan väliin, mikä tarkoitti kolmen testipäivän menettämistä.
Tallipäällikkö James Vowles kuvaili päätöstä tallille “äärimmäisen kivuliaaksi”. Motorsport.com kertoo, että Williamsin mukaan syynä olivat viivästykset FW48-ohjelmassa, mikä johti huhuihin epäonnistuneista törmäystesteistä ja mahdollisesta ylipainoisesta autosta.
Vowles kiistää huhut, mutta myöntää riskinoton
Vowles vahvisti, että Williams on läpäissyt vaaditut törmäystestit sekä tallin osallistumisen Barcelonan testien jälkeen odottaviin Bahrainin testeihin. Samalla hän myönsi, että talli oli ottanut tuotannossa liian suuren haasteen.
– Tänä vuonna rakentamamme auto on noin kolme kertaa monimutkaisempi kuin mikään aiemmin, Vowles kertoi ja myönsi osien kanssa myöhästymisen.
Miksi Williams ei lähtenyt Barcelonaan?
Vowlesin mukaan Williams olisi lopulta pystynyt osallistumaan testeihin, mutta päätös olisi aiheuttanut liian suuren riskin varaosatilanteen kannalta kauden alkuun.
– Olisimme voineet osallistua Barcelonan testeihin, mutta se olisi tarkoittanut merkittäviä kompromisseja Bahrainissa, Melbournessa ja sen jälkeen, Vowles sanoi.
Ikäviä flashbackeja menneisyydestä
Sarjassamme too soon. On helppo ymmärtää Williamsin tiimin osalta äärimmäinen tuska testien väliin jättämisestä. Muun muassa poissaolo testeistä ja auton osien myöhästyminen herättävät väistämättä muistoja tallin aiemmista vaikeista vuosista, mutta tallin toimintaa huimasti edistäneen Vowlesin viestintä ja avoimuus viittaavat hallitumpaan tilanteeseen kuin ennen.
Barcelonan testien väliin jääminen on tallille takaisku, mutta todellinen tilannekuva selviää vasta Bahrainissa.
Lähde testipäivän tuloksille: PlanetF1:n toimittaja Sam Cooperin päivitykset
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Rallin MM-taistelu voi saada ison käänteen – kauden päätöskisa vaakalaudalla
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
- Rallin MM-taistelu voi saada ison käänteen – kauden päätöskisa vaakalaudalla