Toni Vilander nostaa yhden kuljettajan ylitse muiden – “sopeutuvin uuteen F1-aikakauteen”
Uudet F1-säännöt tuovat merkittäviä muutoksia autoihin ja tallien työskentelyyn. F1-asiantuntija Toni Vilander uskoo, että kuljettajista parhaiten uuteen aikakauteen sopeutuu Max Verstappen.
– Iso muutos tulee, talleilla on paljon teknistä oppimista. Käsitys on, että autot menevät suorilla lujempaa. Aika näyttää, onnistuttiinko näissä säännöissä, Vilander ennakoi uutta F1-aikakautta SuomiF1.comin haastattelussa.
Tallit ovat päässeet testaamaan uusia autoja suljetuissa harjoituksissa Barcelonassa, joka on tärkeä etappi autojen kehitystyölle. Vilanderin mukaan vauhti tulee kasvamaan vielä merkittävästi ennen kauden alkua.
– Autojen kehitystyö tulee olemaan nopeaa. Ensimmäistä kilpailua kohti autot tulevat nopeutumaan monta sekuntia, koska tallit tekevät kovaa työtä niiden parissa, hän arvioi.
Uudet säännöt ja uudet autot tulevat vaatimaan kuljettajilta lisää joustavuutta ja sopeutumiskykyä. Vilanderilla nousee yksi kuski tässä rankingissa ylitse muiden.
– Uskon, että kaikista sopeutuvaisin uuteen aikakauteen on Max Verstappen. Se superlahjakkuus näkyy siinä, mitä hän on tehnyt omalla kisa-autollaan verrattuna tallikavereihin. Maxiin on tietty odotusarvo ja luotto. Hän tulee olemaan kärkisijoilla, jos auto on yhtään sinne päinkään, Vilander sanoo.
Vilander seuraa mielenkiinnolla myös Valtteri Bottasin paluuta.
– Odotan innolla tulevaa kautta, toivottavasti tulee mielenkiintoista seurattavaa kaikille. Erityisesti seurataan innolla Valtterin paluuta ja toivotaan menestystä!
LUE MYÖS:
- Mercedes pysäyttämätön Kanadan sprinttiaika-ajoissa – konkarikuskin matka tyssäsi valliin
- Toyota-tähdeltä yllättävä kommentti Hyundain vauhdista
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- F1-harjoituksissa riitti romua – Mercedes pelottavan vahva
- Haas-pomo pillastui kuskinsa potku-huhuista: ”Totaalista hevonpa*kaa”
- F1-sarjassa kriittinen kokous ensi kauden kannalta – kuopataanko muutokset sittenkin?
- Sami Pajari lähetti varoituksen kilpakumppaneille: “Voitto on tulossa”
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä