Q2: Red Bullilla sormi suuhun – Liam Lawson pätki Yuki Tsunodan
Japanin GP:n aika-ajojen toinen osio on viety läpi ja tuloslistan kärjessä riittää edelleen oranssia väriä. Lando Norris oli nopein ja yli kaksi kymmenystä nopeampi kuin toiseksi ehtinyt George Russell.
Toisessa osiossa kuskit ehtivät ajaa ensimmäiset vetonsa, kunnes ajot jouduttiin keskeyttämään punaisilla lipuilla. Syy oli jälleen tuttu tältä viikonlopulta, kun radan viereinen nurmialue oli taas tulessa. Järjestäjät vakuuttelivat jo perjantain jälkeen, että turva-alueet kastellaan huolellisesti, mutta ongelmasta ei tunnuta pääsevän eroon. Kelloon jäi kahdeksan ja puoli minuuttia aikaa, joten ajoihin tilanne ei onneksi tällä kertaa vaikuttanut.
Ajojen jatkuttua päästiin painelemaan ilman suurempaa dramatiikkaa ja Red Bullilla otti ohraleipä. Vahvan avausosion ajanut Yuki Tsunoda teki virheen ratkaisevalla kierroksellaan ja karsiutui jatkosta. Samalla RB:lle alennettu Liam Lawson ehti omalla kierroksellaan japanilaisen edelle ja lähtee täten paremmista lähtökohdista sunnuntain kilpailuun, vaikka molemmat karsiutuivatkin. Lawson oli 14:s ja Tsunoda 15:s. Samalla Red Bullin kuskisoppaa hämmentää vahvasti suorittava Isack Hadjar, joka paineli viimeiseen osioon.
Heidän lisäksi toiseen osioon jäivät Fernando Alonso, Carlos Sainz sekä Pierre Gasly.
LUE LISÄÄ
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys