Max Verstappenilla muuttui ääni kellossa: ”En voi jakaa mielipidettäni, joten parempi olla hiljaa”
Red Bull -tähti Max Verstappen otti varovaisen kannan omiin kommentteihinsa sunnuntaisen Saudi-Arabian GP:n jälkeen.
Kilpailun puhuttavin tilanne nähtiin heti ensimmäisessä mutkassa, kun kakkosruudusta hyvin kiihdyttänyt Oscar Piastri pääsi Verstappenin rinnalle. Piastri oli sisäpuolella ykkösmutkaan mentäessä ja Verstappen päätti lasketella vain ensimmäisen mutkayhdistelmän suoraksi.
Tämän ansiosta hollantilainen piti kärkipaikkansa ja tuomaristo langetti nelinkertaiselle mestarin viiden sekunnin aikasakon. Verstappen putosi tämän varikolla kärsiessään Piastrin taakse, eikä hollantilainen pystynyt enää haastamaan McLarenia tosissaan.
Kilpailun jälkeisessä haastattelussa lähtösuoralla Verstappen piti tyylistään poiketen mölyt mahassaan. Verstappen on yleensä järkkymätön ja suora omissa puheissaan, mutta ilmeisesti hollantilainenkaan ei jaksa enää ylimääräistä napinaa muun muassa FIA:n suunnilta.
– Pidän tämän lyhyenä. Kiitos kaikille faneille, tämä oli hieno viikonloppu. Pidän tästä radasta ja…kaikki muu oli mitä oli. Odotan innolla Miamia ja nähdään siellä, tiivisti Verstappen lyhyesti.
Hollantilaiskuski ei kuitenkaan malttanut myöhemmin olla avaamatta sanaista arkkuaan enemmän ja yrittikin sen tehdä mahdollisimman korrektisti.
– En voi jakaa mielipidettäni, koska siitä saatetaan rangaista, joten on vain parempi olla puhumatta siitä, viittasi Verstappen rangaistukseensa Sky Sportsille.
– Elämme sellaisessa maailmassa. Et voi sanoa suoraan mielipidettäsi, koska sitä ei kunnioiteta, eikä ihmiset kestä totuuksia.
– Sellaiseksi tämä on mennyt. Kaikki ovat super herkkiä kaikesta, emmekä saa olla kriittisiä mihinkään suuntaan. Mutta se on ihan hyvä, että on vähemmän puheita, se on jopa minulle parempi, tuumasi nelinkertainen mestari.
Verstappen jäi kisan voittaneesta Piastrista lopulta vain 2,8 sekuntia, joten vauhti oli Bahrainin jälkeen Red Bullissa kohdallaan. Mestaruustaistokin on nykymenolla edelleen Verstappenin puolesta hengissä, sillä eroa MM-kärkeen nousseeseen Piastriin on vain 12 pistettä.
F1-kausi jatkuu Miamissa 2.-4. toukokuuta.
LUE LISÄÄ
- Luka Sammalisto vahvisti asemiaan mestaruustaistelussa
- Kalle Rovanperältä ja Jonne Halttuselta yllätysveto Suomen MM-rallissa?
- Yllättävä käänne ennen Suomen MM-rallia – Sebastien Ogierin kartturi vaihtuu
- Huhumyllyssä oleva Ott Tänak astui esiin – laukoi suorat sanat tilanteestaan
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja tv
- Unkarin GP 2026 – F1: Tulokset
- Huippuvireinen Teemu Suninen juhli historiallista voittoa juuri ennen Suomen MM-rallia
- Video: Valtteri Bottaksen kilpailu päättyi liekkeihin – suomalainen ryhtyi itse toimeen
- Oscar Piastri tylytti Carlos Sainzia: ”Yksi typerimmistä asioista, mitä olen koskaan nähnyt”
- Lando Norris jyräsi Unkarissa – hallitsevalle mestarille kauden avausvoitto
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja tv
- HS: Kalle Rovanperän tilanteesta iso paljastus – neuvottelut käynnissä
- Juha Kankkunen vihjaa: Toyotan odotetut kuljettajauutiset ovat lähellä
- Aston Martinin jättipäivitys puhuttaa F1-varikolla – Valtteri Bottas: ”Vähän pelottaa”
- Suru-uutinen: Formulalupaus kuoli 21-vuotiaana
- Fanien suosikkirata nousi ykköskorvaajaksi – myös kauden päätöskisan näyttämö vaihtumassa
- Latvian Drift Masters 2026: Tulokset
- Valtteri Bottas paljastaa: Näin Cadillac reagoi häntä koskeneisiin kohuhuhuihin
- Bernie Ecclestone teki hurjan tarjouksen F1-tallista – Red Bullin vastaus oli tyly
- George Russell: ”Haluan vain autoni olevan samanlainen kuin Kimi Antonellilla”