Max Verstappenilla muuttui ääni kellossa: ”En voi jakaa mielipidettäni, joten parempi olla hiljaa”

Red Bull -tähti Max Verstappen otti varovaisen kannan omiin kommentteihinsa sunnuntaisen Saudi-Arabian GP:n jälkeen.
Kilpailun puhuttavin tilanne nähtiin heti ensimmäisessä mutkassa, kun kakkosruudusta hyvin kiihdyttänyt Oscar Piastri pääsi Verstappenin rinnalle. Piastri oli sisäpuolella ykkösmutkaan mentäessä ja Verstappen päätti lasketella vain ensimmäisen mutkayhdistelmän suoraksi.
Tämän ansiosta hollantilainen piti kärkipaikkansa ja tuomaristo langetti nelinkertaiselle mestarin viiden sekunnin aikasakon. Verstappen putosi tämän varikolla kärsiessään Piastrin taakse, eikä hollantilainen pystynyt enää haastamaan McLarenia tosissaan.
Kilpailun jälkeisessä haastattelussa lähtösuoralla Verstappen piti tyylistään poiketen mölyt mahassaan. Verstappen on yleensä järkkymätön ja suora omissa puheissaan, mutta ilmeisesti hollantilainenkaan ei jaksa enää ylimääräistä napinaa muun muassa FIA:n suunnilta.
– Pidän tämän lyhyenä. Kiitos kaikille faneille, tämä oli hieno viikonloppu. Pidän tästä radasta ja…kaikki muu oli mitä oli. Odotan innolla Miamia ja nähdään siellä, tiivisti Verstappen lyhyesti.
Hollantilaiskuski ei kuitenkaan malttanut myöhemmin olla avaamatta sanaista arkkuaan enemmän ja yrittikin sen tehdä mahdollisimman korrektisti.
– En voi jakaa mielipidettäni, koska siitä saatetaan rangaista, joten on vain parempi olla puhumatta siitä, viittasi Verstappen rangaistukseensa Sky Sportsille.
– Elämme sellaisessa maailmassa. Et voi sanoa suoraan mielipidettäsi, koska sitä ei kunnioiteta, eikä ihmiset kestä totuuksia.
– Sellaiseksi tämä on mennyt. Kaikki ovat super herkkiä kaikesta, emmekä saa olla kriittisiä mihinkään suuntaan. Mutta se on ihan hyvä, että on vähemmän puheita, se on jopa minulle parempi, tuumasi nelinkertainen mestari.
Verstappen jäi kisan voittaneesta Piastrista lopulta vain 2,8 sekuntia, joten vauhti oli Bahrainin jälkeen Red Bullissa kohdallaan. Mestaruustaistokin on nykymenolla edelleen Verstappenin puolesta hengissä, sillä eroa MM-kärkeen nousseeseen Piastriin on vain 12 pistettä.
F1-kausi jatkuu Miamissa 2.-4. toukokuuta.
LUE LISÄÄ
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Näin näet Portugalin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyö rakoilee – F1-legenda paljastaa syyn
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyö rakoilee – F1-legenda paljastaa syyn
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Näin näet Portugalin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi