Tuukka Taposen ensimmäiset aika-ajot F3-sarjassa täysin penkin alle
Suomalaislupaus Tuukka Taposen ensimmäiset aika-ajot F3-sarjassa eivät menneet toivotulla tavalla. Rikkonaisen aika-ajosession päätteeksi ART-tallia edustava suomalainen lähtee kilpailuun kaukaa kärjen takaa.
Taponen ei saanut kunnollista aikaa tauluun aika-ajojen alussa, eikä pienestä ajovirheestäkään ollut apua. Taponen lipsahti aika-ajosession puolivälissä pitkäksi vauhdikkaassa 9-10 mutkan yhdistelmässä ja hidastuskuvien perusteella autosta irtosi jonkinlaisia palasia, joka saattoi vaikuttaa menopelin vauhtiin.
Sessio keskeytettiin noin viisi minuuttia ennen loppua, kun Prema-tallin Brando Badoer täräytti ensimmäisessä mutkassa seinään. Tämä tarkoitti melkoista säpinää viimeisille minuuteille ja ajoitus oli kaikki kaikessa.
Juoni muuttui kuitenkin vielä uudemman kerran, kun punaisia heiluteltiin heti uudestaan. Kukaan ei ehtinyt yrittämään aikakierrosta ensimmäisten punaisten jälkeen, kun Christian Hon kilpuri hyytyi radan varteen. Tässä kohtaa aikaa jäi tauluun enää kaksi ja puoli minuuttia, joten aika-ajoja ei enää jatkettu.
Tämä tarkoitti Taposen osalta sitä, että mönkään menneiden alkukierrosten myötä suomalaisnuorukainen oli vasta koko tuloslistan 25:s, kun mahdollisuutta aikaparannuksiin ei suotu. Mukana oli kaiken kaikkiaan 30 kuljettajaa.
F3-sarjan sprinttikilpailu käynnistyy lauantai-aamuna kello 05:10 Suomen aikaa.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan

