FIA uhkaa tehdä tympeän muutoksen F1-sarjaan
Moottoriurheilun kattojärjestö FIA uhkaa F1-sarjaa tympeällä muutoksella, jonka myötä tiimiradiot eivät olisi enää julkisesti kuultavissa lähetyksissä.
Taustalla on FIA:n presidentti Mohammed Ben Sulayemin toimet yrittää vähentää kuskien suusta kuultavaa rumaa kielenkäyttöä. Viime kaudella Charles Leclerciä sakotettiin ja Max Verstappenille määrättiin suoritettavaksi ”jotakin yhteisen hyvän puolesta” kiroilustaan lehdistötilaisuuksissa. Kuskit päästelevät myös kiihkeissä kisatilanteissa sammakoita suustaan, jotka välillä eksyvät kansainväliseen lähetykseen ilman sensuuria. Ben Sulayem ei sulje pois sitä, että kuskin ja tallin väliset kommunikoinnit katoavat katsojien korvilta kokonaan.
– Menemmekö pidemmälle ja suljemme kokonaan livenä kuultavan kommunikoinnin? Ehkä, uhkaa FIA-pomo RaceFansin mukaan.
– On paljon asioita, jotka toimivat nykyään promoottorimme kanssa. FOM (Formula One Management) on promoottori, mutta me omistamme sarjan.
Radioviestejä on jo aiemmin toki sensuroitu, mutta viivyttäminen johtaa väistämättä siihen, ettei jotkut viestit enää ole ajankohtaisia siinä vaiheessa, kun ne on siistitty. Tilanteeseen vaikuttaa kisatilanteet ja kuljettajan temperamentti. Muun muassa Verstappenilla kiehui yli viime kauden Unkarin GP:ssä, jolloin hollantilainen kiroili seitsemän kertaa, joista kuusi kuultiin kirosanat piipattuna kansainvälisessä lähetyksessä.
F1-kuskien yhdistys GPDA julkaisikin viime joulukuussa tiedotteen, jossa he ilmaisivat tyytymättömyytensä FIA:n nykyiseen toimintaan asian suhteen. Sen lisäksi he vaativat kattojärjestöltä läpinäkyvyyttä siitä, mihin kuskeilta ja tiimeiltä riistettävät sakkosummat käytetään. Ben Sulayem vakuuttelee olevansa hyvissä väleissä kuskeihin kritiikistä huolimatta.
– Suurin osa kuskeista keskustelee kanssani ja heillä on numeroni. Olen sallivin presidentti koskaan, he juttelevat kanssani ja ovat erittäin tyytyväisiä, vakuuttelee FIA-pomo.
– Tottakai minäkin valitin, kun olin kuskina ja silloin, kun en voita, valitan enemmän. Yritin kuitenkin olla hiljaa ja voittaa seuraavan kisan. Se on luonnollista ja inhimillistä.
– Kuinka kohtelen muita kuskeja? Kuin omia poikia ja tyttäriä. Kohtelen heitä intohimolla ja rakkaudella ymmärtäen heitä. Olen kokenut saman ja haluan heidän menestyvän, vakuutteli Ben Sulayem.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bottaksen Cadillacille lisätestipäivä, jota ennen autojulkistus Super Bowlissa
- F1-tähti vakuuttui – uusista autoista kajahti mieluisia uutisia
- IS: Uutta tietoa Jari-Matti Latvalasta ja Janni Hussista
- Kalle Rovanperän entinen kartanlukija Jonne Halttunen sai huippupestin Toyotalta
- Valtteri Bottas tienaa jälleen miljoonia – katso F1-kuljettajien palkat kaudella 2026
- HS: Harri Rovanperä myönsi rikoksen – syyttäjä vaati vankeusrangaistusta
- Paluuhuhut vellovat – näin kommentoi Christian Horner
- Jyväskylän MM-ralliin hurjia uudistuksia – legendaarisin pätkä jätettiin sivuun
- Toto Wolff kimpaantui vilppiväitteistä – tulinen viesti kilpailijoille
- F1-maailmanmestari Jenson Button siirtyy Aston Martinin riveihin uudessa roolissa
- IS: Uutta tietoa Jari-Matti Latvalasta ja Janni Hussista
- Tunturirallin tulokset: Elfyn Evans piti kovinta vauhtia – Esapekka Lappi ajoi voittoon
- HS: Harri Rovanperä myönsi rikoksen – syyttäjä vaati vankeusrangaistusta
- Jyväskylän MM-ralliin hurjia uudistuksia – legendaarisin pätkä jätettiin sivuun
- Valtteri Bottas tienaa jälleen miljoonia – katso F1-kuljettajien palkat kaudella 2026
- Uusi tieto Kalle Rovanperästä – häipyi vaivihkaa Uudesta-Seelannista
- Kalle Rovanperän entinen kartanlukija Jonne Halttunen sai huippupestin Toyotalta
- F1-maailmanmestari Jenson Button siirtyy Aston Martinin riveihin uudessa roolissa
- Bottaksen Cadillacille lisätestipäivä, jota ennen autojulkistus Super Bowlissa
- Ralf Schumacher Ferrarin protestipuheista: ”Heidän pitäisi pitää suunsa kiinni”