Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
F1-sarjassa tehdastiiminä vuosina 2002-09 toiminut Toyota vihjaa täysimittaisesta paluusta kuninkuusluokkaan lähivuosien aikana.
Japanilaisjätti aloitti viime kauden loppupuolella teknisen yhteistyön amerikkalaistalli Haasin kanssa. Tuolloin Toyota Gazoo Racingin moottoriurheilupomo Masaya Kaji vakuutteli, ettei Toyotalla ole aikeita ryhtyä moottori- tai tehdasvalmistajaksi F1-sarjassa. Nyt ääni on kuitenkin muuttunut kellossa, sillä Kaji vahvistaa yhtiön näkemyksessä tapahtuneen muutoksen kuninkuusluokan osalta.
– Me tottakai opiskelemme vuoden 2026 teknologiaa ja jopa nykyistäkin. Tunnen menevämme vähitellen siihen suuntaan, kommentoi Kaji motorsportille.
Kaji kuitenkin jarruttelee innokkaimpien johtopäätösten vetämistä, sillä heillä ei ole vielä minkäänlaisia suunnitelmia tai muista moottoriurheilusarjoista suunnattuja resursseja tuleville vuosille. Toyotan moottoriurheiluosasto on ollut viime vuosina runsaalla satsauksella mukana rallin MM-sarjassa sekä kestävyyskilpailuissa.
– Emme tällä hetkellä ole sellaisessa vaiheessa, jossa pystyisimme ohjaamaan resurssimme täydelle F1-paluulle. Se mitä 2030 tapahtuu on vielä epäselvää. Työskentelemme monien uusien teknologioiden kanssa, joten se jää vielä nähtäväksi, että kohtaako vektorimme F1:n kanssa, sanoi Kaji.
Toyotan F1-projekti ei aikoinaan ottanut tuulta alleen jättimäisestä budjetista huolimatta. Kahdeksan kauden aikana tilille kertyi kolme paalupaikkaa ja 13 palkintosijaa, mutta voitot jäivät odottamaan itseään. Toyota päätti vetäytyä F1-sarjasta välittömästi kauden 2009 päätteeksi taloudellisen tuloksen painuttua miinuksen puolelle.
LUE LISÄÄ
- Tältä Oliver Solbergin dramaattinen ulosajo näytti kuskin perspektiivistä – katso video
- Roope Korhonen taisteli voittoon Sardiniassa – eroa vain 0,7 sekuntia
- Valtteri Bottas pyysi talliltaan anteeksi Bahrainin GP:n jälkeen – tästä on kyse
- Toyota-pomolta jättipaljastus: ”Toivoin hänelle voittoa”
- Max Verstappen ja Lewis Hamilton nauroivat yhdessä oudolle farssille Malesiassa – ”Se oli kuin Lego-kisa”
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!