Valtteri Bottas luottavaisena jatkostaan – näin Sauber kommentoi kuskivalintaansa
Sauberin F1-talli panttaa edelleen toista kisakuskiaan ensi kaudeksi ja päätöksiä odotetaan kuumeisesti etenkin suomilasien läpi katseltuna.
Suomalaiskuski Valtteri Bottaksen tulevaisuus on edelleen avoinna, eikä varmuutta jatkosta ole saatu konkarikuskin luottavaisista kommenteista huolimatta. Sauber-tallin edustaja Alessandro Alunni Bravi kommentoi Bottaksen olevan listan kärkipäässä vaihtoehtoja punnittaessa, mutta päätöksen tekee Audi-projektia vetämään palkattu Mattia Binotto.
– Punnitsemme kaikkia vaihtoehtoja nähdäksemme parhaan balanssin milläkin aikavälillä. Valtteri on vahva kuski tiimille ja tiedämme hänet erittäin hyvin, kommentoi Alunni Bravi motorsportille.
– Pohdimme plussia sekä miinuksia ja Mattia ei perusta päätöstään pelkästään vuodelle 2025, vaan myös keskipitkällä strategialla Audin F1-projektia varten.
Alunni Bravin kommenteista voisi päätellä, ettei Bottaksen mahdollinen jatko olisi vain vuoden mittainen, vaan häntä on pohdittu tosissaan myös Audin ottaessa sveitsiläistallin hallintaansa 2026.
Bottaksen tilalle on väläytelty pitkin kesää monia kuskeja ja tällä hetkellä hänen vahvin kisaaja kuskin paikasta lienee F2-lupaus Gabriel Bortoleto.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Kimi Antonelli paalulle Miamissa – McLaren epäonnistui, Verstappen kakkoseksi
- Charles Leclercin varoitus kävi toteen – McLaren dominoi Miamin sprinttiä
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
- McLaren järisytti voimasuhteita Miamin sprintin aika-ajoissa
- Ferrari säväytti Miamissa – Mercedes vaisu, Aston Martin jumissa varikolla
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus