Näin Max Verstappen reagoi Red Bullin romahdukseen
Red Bull -tähti Max Verstappen otti yllättävän tyynesti Italian GP:ssä koetun pettymyksen.
Red Bullin vauhti oli kadoksissa kuumimpaan kärkeen verrattuna, eikä MM-kärki onnistunut nousemaan seitsemännestä ruudusta kuudetta sijaa korkeammalle.
Alkukaudesta sarjaa hallinnut itävaltalaistiimi on kovan paikan edessä, sillä McLaren hiipi Monzassa jo kahdeksan pisteen päähän, eikä Ferrarikaan ole kuin 39 pistettä perässä. Verstappen moitti tallin strategiaa, eikä kilpailun kulkua helpottanut pieni ongelma voimayksikön kanssa.
– Vauhti ei ollut tarpeeksi vahvaa, joten jouduimme ajamaan omaa kilpailuamme. Meillä oli huono varikkopysähdys, jonka lisäksi strategisesti emme tehneet hyvää työtä, kommentoi Verstappen Sky Sportsille.
– Suurimman osan kisasta en pystynyt ajamaan täydellä moottoriteholla ongelman takia, joten sekään ei auttanut. Kaiken kaikkiaan vain huono kisa. Se on osa kilvanajoa, eikä sitä mitä haluan.
F1-kalenterissa kaasutellaan seuraavaksi enemmän katuradan tyyppisillä näyttämöillä Azerbaidzhanissa ja Singaporessa. Hollantilaiselta udeltiin sitä, mahtaako yskivä härkä sopia näille radoille paremmin.
– Jos emme muuta autossa mitään, se tulee olemaan näin surkea kauden loppuun asti, tuumasi Verstappen.
Kuljettajien puolella Verstappenilla on edelleen turvallisen tuntuinen johtoasema. McLaren ei onnistunut voittamaan Monzassa ja pistekakkonen Lando Norris jäi kolmanneksi, joten ero ei päässyt tuntuvasti kutistumaan tälläkään kertaa. Verstappenin ja Norrisin piste-ero on 62 pistettä, kun kahdeksan kisaviikonloppua on ajamatta.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Audin F1-projekti etenee vauhdilla – uusi auto radalla jo perjantaina
- Max Verstappenin luottomies jatkaa Red Bullilla
- Kalle Rovanperä pääsi irti formuloissa – näin suomalaiselle kävi testeissä
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys
- Isack Hadjar jättimäisen haasteen edessä – sääntöuudistukset voivat auttaa nuorukaista
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Kaikki Ralli SM-kaudesta 2026
- Racing Bulls varoittaa tulokaskuskiaan F1-sarjan haasteista
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Toyota räväytti – tässä tulevan kauden päivitetty väritys
- Osa moottorivalmistajista löysi porsaanreijän – Ferrari suunnittelee protestia
- Valtteri Bottaksen uralle uusi alku – tarjolla ykköskuskin paikka
- Näin näet Tunturirallin 2026 – aikataulu, erikoiskokeet ja mistä katsoa
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Toyota räväytti – tässä tulevan kauden päivitetty väritys
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta