Lewis Hamiltonin korvaaja nähdään Mercedeksen ratissa jo ensi viikolla

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff kertoi sunnuntaina, että tallin huippulupaus sekä Lewis Hamiltonin huhuttu korvaaja Kimi Antonelli nähdään Mercedeksen ratissa jo ensi viikolla.
Tänään 18. syntymäpäiväänsä juhliva italialainen pääsee ensi kertaa osallistumaan F1-sessioon. Antonelli nostetaan kilpakuljettajaksi Italian GP:n ensimmäisessä harjoituksessa. Samaan syssyyn uumoillaan, että Antonelli julkistetaan Mercedeksen kilpakuljettajaksi ensi kaudeksi kotiyleisönsä edessä.
Antonellin palkkaus on julkinen salaisuus F1-varikolla. Mitään virallista ei ole toistaiseksi tiedotettu, mutta usean lähteen mukaan Mercedes odottaa Italian osakilpailua nuoren lupauksen julkistamiseksi.
– Laitamme Kimin autoon Monzassa, Wolff kommentoi Sky Sportsille.
– Hän on ollut organisaatiossamme kymmenvuotiaasta saakka. Tänään hän täyttää 18. Voin vain kuvitella kuinka hieno tunne hänelle on ajaa ulos Monzan varikolta ensi viikolla.
Wolff ei paljastanut kumpi kuljettajista jättää ensimmäisen harjoituksen välistä.
Antonelli kilpailee F2-sarjassa Prema-tallissa. Italialainen on napannut kaksi voittoa kuluvalla kaudella.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu