Mercedes on menettämässä tähtikuski George Russellin – nappaako britti jälleen Valtteri Bottaksen ajopaikan?
F1-sarjan kuljettajakaruselli käy kuumana. Tallit ovat laittamassa kuljettajakatraitaan uusiksi kovalla kädellä ensi kautta ajatellen.
PlanetF1-sivuston mukaan uusi nimi kuskimarkkinoille on yllättäen Mercedeksen George Russell. Organisaatiossa jo vuosia vaikuttanut britti on sivuston mukaan varteenotettava kandidaatti Audin kilpakuljettajaksi, kun valmistaja liittyy virallisesti sarjaan kaudella 2026.
Mercedes ei ole vielä ilmoittanut ensi kauden kuljettajaa, joka korvaisi Ferrarille lähtevän Lewis Hamiltonin. Tällä hetkellä johtava nimi hopeanuolten toiseksi kuljettajaksi on huippulupaus Kimi Antonelli.
Tämän lisäksi Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff on yrittänyt kosiskella F1-sarjaa viime vuosina hallinnutta Max Verstappenia liittymään saksalaistalliin. Verstappenin välit Red Bull -organisaatioon ovat jäätyneet tallipäällikkö Christian Hornerin temppujen takia, eikä hollantilaisen lähtö energiajuomatallista olisi täysin poissuljettua.
Antonelli on Mercedekselle koskematon, sen organisaatio on tehnyt selväksi. Tämä jättäisi Russellin pois tallin laskuista. PlanetF1-sivuston mukaan Audi on jo ollut yhteydessä kaksinkertaiseen GP-voittajaan.
Russell voidaan nähdä Sauber-Audilla jo ensi kaudella. Talli ei ole julkistanut toista kuljettajaa saksalaisen Nico Hülkenbergin rinnalle. Neuvottelut Valtteri Bottaksen kanssa eivät ole edenneet, eikä talli vaikuta kiinnostuneelta suomalaisen pitämisessä mukana organisaatiossa. Näin ollen suomalainen joutuisi tekemään tilaa Russellille samalla tavalla, kuin muutama vuosi takaperin Mercedeksellä.
LUE MYÖS:
- Red Bullin siivet katkeamassa: F1-sarja harkitsee rajua sääntömuutosta
- Lewis Hamilton ulos Ferrarilta? Nämä kaksi kuskia kilpailevat britin ajopaikasta
- Tuukka Taposen uralle loistouutinen
- Maailmanmestari nosti esiin huolen ensi kauden WRC-autoista – ”Voi yllättää”
- Red Bullin junioritallissa kytee ongelma – asiantuntijalta suoraa puhetta
- Vahvistus: Haas kiinnitti Ferrarin brassilupauksen
- Charles Leclerc Red Bullille? Kohupomo kertoo miksi neuvottelut epäonnistuivat
- F1-mestarikandidaatti romahtanut täysin – tallipäälliköltä tyly viesti
- Robin Räikkönen paketoi menestyksekkään kautensa – ”Olen valmis ensi vuoteen”
- Max Verstappenin taustajoukot estivät Fernando Alonson Red Bull -sopimuksen
- Uransa päättänyt Esapekka Lappi palasi heti rallin pariin
- F1-sarjasta tervetullut vahvistus: V8-moottoreiden paluu aikaistuu
- Jari-Matti Latvala: iso paljastus Kalle Rovanperästä!
- Kalle Rovanperällä oli seuraa lauantaina – päivitteli kuulumisiaan Monacosta
- Yllättävä lopputulos: Sami Pajari taipui suomalaiskonkarille!
- Valtteri Bottakselta erikoinen väite Cadillacista – ”Parempi kuin Mercedeksellä”
- Thierry Neuville ei aja täyttä MM-kautta 2027 – näin hän perustelee ratkaisuaan
- Lewis Hamiltonilta suora viesti tiimiradioon Singaporen kilpailun jälkeen
- Valtteri Bottakselle huudetaan potkuja – suomalainen ymmällään
- Rallilegenda Sébastien Loeb testasi uutta WRC-autoa – teki heti yhden asian selväksi