Lando Norris nopein – Ferrari-tähden ulosajo keskeytti F1-harjoitukset
Unkarin GP:n toiset vapaat harjoitukset on ajettu. Perjantain toisella harjoitustunnilla nopein mies oli McLaren-tähti Lando Norris.
Iltapäivän toinen sessio käynnistyi tuttuun tyyliin rataa ahkerasti kiertäen ja tallit keskittyivät keräämään dataa keskikovasta rengasseoksesta.
Noin vartin ajamisen jälkeen Ferrari-tallin Charles Leclercin ulosajo keskeytti harjoitukset. Monacolainen valui radan neljännessä mutkassa liikaa kanttikiven päälle ja laitteet karkasivat näyttävästi räpylästä. Leclerc osui kaiteisiin ja Ferrari-kilpuri koki osuman kovuuteen nähden yllättävän vähäisiä vaurioita ainakin ulospäin katsottuna.
Ajojen jatkumista saatiin jatkaa yllättävän pitkään, sillä Leclercin osuma oli tehnyt vahinkoa turvakaiteelle, jota jouduttiin taivuttelemaan takaisin suoraksi. Kellon jatkuvasti käydessä kuljettajat sekä tiimit menettivät arvokasta harjoitusaikaa, mutta lopulta noin vartin odottelun jälkeen ajohommia päästiin jatkamaan.
Tässä kohtaa monet lähtivät kokeilemaan tuntumaa pehmeimmällä renkaalla nopeiden vetojen merkeissä ja hetkeä myöhemmin nähtiin hurja tilanne. Sauber-tallin Zhou Guanyu pyörähti lähes identtisesti kuin Leclerc aiemmin, mutta kiinalainen ei löytänyt kaiteisiin saakka. Sen sijaan Zhou meinasi kerätä mukaansa edellä körötelleen Sergio Perezin, mutta tällä kertaa osumalta vältyttiin Sauberin viuhahtaessa Red Bullin keulan edestä.
Harjoitusten viimeiset hetket menivät rauhallisesti ilman ylimääräistä tapahtumaa kuskien siirryttyä jälleen kisasimulaatioihin. MM-kärki Max Verstappen jäi Norrisin noteerauksesta noin kaksi ja puoli kymmenystä. Avausharjoitusten kärkimies Carlos Sainz täytti kolmen kärjen.
Suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas keräsi hyvän tukun kierroksia ja oli tuloslistan 11:s. Eroa kärkeen kertyi hieman vajaat kahdeksan kymmenystä.
Unkarin GP -viikonloppu jatkuu lauantaina kello 13:30, kun ohjelmassa on vielä kolmas ja viimeinen harjoitustunti ennen aika-ajoja. Toisen harjoituksen tuloslista alla.
Unkarin GP:n 2. harjoitukset
- Lando Norris, McLaren
- Max Verstappen, Red Bull +0,243
- Carlos Sainz, Ferrari +0,397
- Sergio Perez, Red Bull +0,467
- George Russell, Mercedes +0,506
- Kevin Magnussen, Haas +0,527
- Lewis Hamilton, Mercedes +0,575
- Daniel Ricciardo, RB +0,583
- Alex Albon, Williams +0,726
- Fernando Alonso, Aston Martin +0,731
- Valtteri Bottas, Sauber
- Logan Sargeant, Williams
- Oscar Piastri, McLaren
- Esteban Ocon, Alpine
- Nico Hülkenberg, Haas
- Pierre Gasly, Alpine
- Lance Stroll, Aston Martin
- Charles Leclerc, Ferrari
- Yuki Tsunoda, RB
- Zhou Guanyu, Sauber
LUE LISÄÄ
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- George Russell myöntää vaikeudet autonsa kanssa – ”Minun pitää olla parempi”
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- F1-pomo vihjasi isosta muutoksesta ensi kaudelle: ”Pysykää kuulolla”
- F1-maailmanmestarin perhettä uhattiin tappamisella – nyt viisi epäiltyä pidätettiin
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lando Norris ottaisi Max Verstappenin ilomielin McLarenille: ”Haluan mitata itseni parhaita vastaan”
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Tällaisella erikoisvärityksellä Valtteri Bottas ajaa Britannian GP:ssä
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Lando Norris vihjasi tulevaisuudestaan – vain yksi talli voisi houkutella pois McLarenilta
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”



