Valtteri Bottas tähtää jatkoon Audilla – ”Selvittämättömiä asioita tässä lajissa”
F1-sarjan suomalaisässä Valtteri Bottas aloittaa tulevalla kaudella nykyisen sopimuksensa viimeisen vuoden.
Kolmas kausi Sauber-organisaatiossa tarkoittaa joltain osin uusien tuulien puhaltamista, kun edessä on jälleen sopimusneuvottelut Bottaksen tulevaisuudesta. Paloa on edelleen jatkaa kuninkuusluokassa ja suomalaisen ensisijainen tähtäin olisi pysyä nykyisen tallinsa leivissä.
Bottaksen talli kulkee ensi kaudesta lähtien nimellä Stake F1 Team ennen Audin haltuunottoa kaudella 2026. Suomalainen uskookin, että mikäli jatkopahvi kaudelle 2025 irtoaa, sisältäisi sopimus myös suoraan paikan Audiltakin.
– Formula 1 on edelleen ykkösasia ja minulla on edelleen nälkää palata tulevaisuudessa palkintopallille. Audi-projekti saattaisi olla seuraava mahdollisuus, kertoo Bottas Autosportin haastattelussa.
Bottas ei ole vielä käynyt keskusteluja Audin johtoportaan kanssa, mutta asettaa sen prioriteetiksi vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana. Suomalainen uskookin saksalaisjätin haluavan varmistaa kuskinsa ajoissa ja aikoo kärkkyä ajopaikkaa ensimmäisten joukossa. Mikäli Bottaksen palvelukset eivät kiinnosta Audia, kertoo Nastolan kasvatti avoimesti suuntaavansa katseet siinä vaiheessa muihin tiimeihin.
– Minun ykkösprioriteetti on olla osana Audia, mutta jos jostain syystä käy toisin, niin keskustelen muiden tallien kanssa, jatkaa Bottas.
– Haluan olla mukana, koska minusta tuntuu edelleen, että minulla on selvittämättömiä asioita tässä lajissa, toteaa suomalainen.
LUE MYÖS: F1-sarjan ahneus kerää kritiikkiä jälleen: ”Se on brutaalia”
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lando Norris Brasilian aika-ajojen ykkönen – Verstappen ja Hamilton kyykkäsivät pahasti
- Max Verstappenille surkea mahalasku aika-ajoissa – mestaruushaaveet murenivat?
- Brasilian sprintti päättyi kaameaan kolariin – McLaren oli tyriä Lando Norrisin voiton
- F1-sprintti keskeytyy hurjan kolarisuman seurauksena – MM-haastaja Oscar Piastri jälleen seinään
- IL: Jari Matti Latvala katkoo isoilta huhuilta siivet: ”En ole lähdössä”
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- HS: Kalle Rovanperä yllätti Valtteri Bottaksen – varoituksen sana rallin supertähdelle
- Tallia vastustaneelle F1-nuorukaiselle jatkosopimus
- Kalle Rovanperällä synkkä päivä – näin suomalainen kommentoi tilannettaan
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun