Sami Pajarin tulevaisuudesta odotettu vahvistus – Toyota alle jo Monte Carlossa
Suomalaisen rallikuljettajan Sami Pajarin tulevaisuudesta tipahti perjantaina iloinen vahvistus.
22-vuotias nuorukainen kilpailee tulevalla rallikaudella Toyotan uudella Rally2 -autolla jo Monte Carlon avauskilpailusta lähtien. Pajari kaasutteli vahvasti viime kaudella Toksport-tallin Skoda Fabialla Rally2:ssa ja saavutti muun muassa ensimmäisen luokkavoittonsa kotikilpailussa Suomen MM-rallissa.
Pajarin kartanlukijana jatkaa edelleen Enni Mälkönen ja suomalainen on innoissaan tulevan kauden mahdollisuuksistaan. Kaksikkoa ajattaa suomalainen Printsport, joka pitää päämajaansa Lievestuoreella.
– Tämä oli koukuttava tarjous, johon oli pakko tarttua. Uskon, että tämä voi olla voittaja-auto, kertoo Pajari Yle Urheilulle.
Rally1:n puolella Toyota on ollut ykkösauto viime vuosina, joten Pajarilla on vahva usko auton suorituskyvystä, vaikka lastentauteja saattaa alkuun ilmetäkin. Pajarin pestiä sekä työkalua osattiin odottaa erityisesti sen jälkeen, kun hän kävi Ranskassa ajamassa autolla testiä sekä toimi nolla-autona myöhemmin sikäläisessä rallisarjassa.
– Ensimmäisestä testistä jäi tosi hyvä ja luottavainen fiilis auton suhteen. Autoon oli heti helppo hypätä ja ajaminen tuntui luontevalta tosi nopeasti, kehui Pajari.
MM-rallikauden avauskilpailu kaasutellaan perinteiseen tyyliin Monte Carlossa, joka ajetaan 25.-28. tammikuuta. Kuvan Pajarin sähäkästä Toyota GR Yaris Rally2 -autosta alla.
Jos upotus ei näy laitteellasi, näet sen tästä.
LUE MYÖS: Red Bullin heikkoudesta mielenkiintoinen paljastus: ”Teimme sen tarkoituksella”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa
