Max Verstappenin dominanssilla ikävä varjopuoli
Hollantilaismedia De Limburger uutisoi Red Bull -tähti Max Verstappenin dominanssin aiheuttaneen ikäviä varjopuolia.
Julkaisun mukaan Verstappenin dominointi on alkanut kyllästyttämään jo hänen omiakin fanejaan. Kolminkertainen maailmanmestari on tällä hetkellä kenties koko maansa suurin urheilutähti ja etenkin Euroopan osakilpailuissa katsomot ovat täyttyneet valtavista oranssin värisistä yleisömeristä.
17 voittoa kauden tähän asti ajetusta 20 osakilpailusta on kuitenkin jättänyt jännitysmomentin minimiin, joka näkyy myös Verstappenin fanijoukkojen, ”Oranssin armeijan” liikehdinnässä.
– Se, ettei Verstappenin kovimpia faneja enää näy niin paljoa antaa osviittaa heidänkin kyllästymisestään, kirjoittaa hollantilaismedia.
Kuluvaa F1-kautta on jäljellä enää kaksi osakilpailua ja ilman yllätyksiä Max Verstappenin voittosarakkeeseen voidaan suurella todennäköisyydellä lisätä vielä kaksi voittoa, jolloin kauden kokonaisvoittomäärä olisi 19 kappaletta. Red Bull on tähän mennessä voittanut kaikki, paitsi yhden osakilpailun tällä kaudella.
LUE MYÖS: Las Vegasissa erikoiset olosuhteet – Luvassa F1-historian kylmin osakilpailu?
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa