Las Vegasissa erikoiset olosuhteet – Luvassa F1-historian kylmin osakilpailu?
Formula 1 -kauden toiseksi viimeiseen osakilpailuun Las Vegasissa on luvassa erikoiset olosuhteet lämpötilojen puolesta.
Syntien kaupungin lämpötilat putoavat marraskuussa keskimäärin The Athleticin mukaan 5-10 lämpöasteen tuntumaan, joten talleille ja kuljettajille on luvassa erityisesti renkaiden osalta melkoinen työmaa. Samalla kuninkuusluokassa saatetaan nähdä uusi ennätys historian kylmimmän osakilpailun osalta.
Ennätystä tällä saralla pitää hallussaan kauden 1978 Kanadan GP, jolloin Montrealissa riitti lämpöä vain viiden asteen verran. Pirellin rengaspomo Mario Isolan mukaan edessä on jättimäinen haaste.
– Todennäköisesti ensimmäinen kerta, kun odotamme näin kylmiä olosuhteita. Nämä seokset on suunniteltu tuottamaan pitoa vasta korkeissa lämmöissä, kertoo Isola.
Pirellin kumien täytyisi saavuttaa vähintään noin 80 asteen lämpötilat, jotta ne toimivat kunnolla ja ensi viikonloppuna siinä riittää tekemistä. Kylmällä renkaalla ei tassu tartu radan pintaan.
Renkaiden lämmittämisessä etenkin yhdelle aikakierrokselle riittää tekemistä Vegasin katuradan luonteen puolesta. Muutamissa nopeavauhtisissa mutkissa lämmöt saa ylös, mutta kolme pitkää suoraa pitävät huolen siitä, ettei lämpötilojen ylläpito ole helppoa.
Las Vegasin GP on ohjelmassa ensi viikonloppuna ja lähetysajatkin ovat Suomen aikaa aikalailla normaalista poikkeavat. Ensi viikonlopun ohjelman ja aikataulun näet tästä.
LUE MYÖS:
- Surkeus! Tuukka Taposen kilpailu välittömästi ohi
- Ferrarilta huolestuttava ilmoitus – tallipäällikkö sivuun: ”Toivotamme pikaista paranemista”
- Ferrarin vakuuttavat otteet jatkuivat – hallitseva mestari isoissa ongelmissa
- Lando Norris ja Charles Leclerc rikkoivat sääntöjä – talleille sanktiot
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- F1-sarja pauhasi kasinokaupunkiin jäädäkseen – pitkä jatkosopimus
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa