Las Vegasissa erikoiset olosuhteet – Luvassa F1-historian kylmin osakilpailu?
Formula 1 -kauden toiseksi viimeiseen osakilpailuun Las Vegasissa on luvassa erikoiset olosuhteet lämpötilojen puolesta.
Syntien kaupungin lämpötilat putoavat marraskuussa keskimäärin The Athleticin mukaan 5-10 lämpöasteen tuntumaan, joten talleille ja kuljettajille on luvassa erityisesti renkaiden osalta melkoinen työmaa. Samalla kuninkuusluokassa saatetaan nähdä uusi ennätys historian kylmimmän osakilpailun osalta.
Ennätystä tällä saralla pitää hallussaan kauden 1978 Kanadan GP, jolloin Montrealissa riitti lämpöä vain viiden asteen verran. Pirellin rengaspomo Mario Isolan mukaan edessä on jättimäinen haaste.
– Todennäköisesti ensimmäinen kerta, kun odotamme näin kylmiä olosuhteita. Nämä seokset on suunniteltu tuottamaan pitoa vasta korkeissa lämmöissä, kertoo Isola.
Pirellin kumien täytyisi saavuttaa vähintään noin 80 asteen lämpötilat, jotta ne toimivat kunnolla ja ensi viikonloppuna siinä riittää tekemistä. Kylmällä renkaalla ei tassu tartu radan pintaan.
Renkaiden lämmittämisessä etenkin yhdelle aikakierrokselle riittää tekemistä Vegasin katuradan luonteen puolesta. Muutamissa nopeavauhtisissa mutkissa lämmöt saa ylös, mutta kolme pitkää suoraa pitävät huolen siitä, ettei lämpötilojen ylläpito ole helppoa.
Las Vegasin GP on ohjelmassa ensi viikonloppuna ja lähetysajatkin ovat Suomen aikaa aikalailla normaalista poikkeavat. Ensi viikonlopun ohjelman ja aikataulun näet tästä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa