Toyota varmisti merkkimestaruuden Chilessä – Kalle Rovanperä teki jälleen kerran kovan tempun päätöspätkällä

Chilen tapahtumarikas MM-ralli saatiin päätökseensä sunnuntai-iltana Suomen aikaa. Voittoa juhlii pitkästä aikaa M-Sport Fordin Ott Tänak.
Virolainen nappasi kärkipaikan perjantaina haltuunsa ja teki kilpailussa kaiken oikein rengasvalintoja myöten. Voitto on kauden 2019 maailmanmestarille uran 19:s. Kausi on ollut virolaiselle vaikea ja etenkin Fordin luotettavuus on syönyt ison kasan pisteitä, mutta tällä kertaa laitteet kesti ja vanha mestari löysi väkevät lääkkeet rallin voittoon.
– Mahtavaa saada vihdoinkin positiivisia asioita. Kiitokset mekaanikoille ja kaikille. Pieni ryhmä ihmisiä, jotka tekivät upeaa työtä, veisteli Chilen rallin voittaja Tänak.
Suomalaisittain kilpailusta päällimmäisenä mielessä on pettymys. Hyundain Esapekka Lappi ajoi rajusti ulos jo avauspäivän ensimmäisellä pätkällä, eikä pystynyt jatkamaan kilpailua lauantaina.
Keikkakuskina samassa tallissa kaasutteleva Teemu Suninen oli lähes loppuun asti matkalla huippusuoritukseen, mutta ulosajo kilpailun toiseksi viimeisellä pätkällä romutti haaveet kuohujuomasta palkintopallilla. Jokelalainen oli kilpailussa toisena ja piti takanaan muun muassa kokenutta tallikaveriaan Thierry Neuvillea.

Kuva: Getty Images
Chilessä jo teoreettisesti mestaruuden varmistamista tavoitellut Kalle Rovanperä sijoittui lopulta neljänneksi. Perjantaina suomalaistähti kärsi runsaasti aurausroolistaan ja lopullinen niitti palkintopallihaaveista meni lauantaina vääriin rengasvalintoihin. Rovanperä ajoi kuitenkin kypsästi ja napsi varmat pisteet kotiin. Kilpailun päättäneellä Power Stagella suomalainen nakutti jälleen kerran pohja-ajan ja nappasi täydet viisi lisäpistettä plakkariin.
– Ei paras viikonloppu meiltä. Oli alusta asti vaikeata ja annoimme etumatkaa lähtöpaikan myötä, joka maksoi koko viikonlopun. Ei myöskään parhaita päätöksiä, tiivisti Rovanperä Chilen rallin annin.
Rovanperä lisäsi vielä loppuun maalissa, ettei hänellä ole mahdollisuuksia Power Stagen pohjiin, mutta niin vain toisin kävi.
Toiseksi sijoittui lopulta Hyundai-kuski Neuville, ennen Rovanperän MM-uhkaajaa Elfyn Evansia. Piste-ero kaksikon välillä on nyt 31 pistettä. Rovanperän toinen ottelupallo mestaruustaiston osalta on 26.-29.10. ajettavassa Keski-Euroopan MM-rallissa.
Hyundain suomalaiskuskien ulosajot tarkoittivat samalla sitä, että Toyota varmisti valmistajien mestaruuden jo ennen kahta viimeistä kilpailua. Chilen rallin lopputulokset alla.
Chilen MM-rallin lopputulokset
- Ott Tänak, M-Sport Ford
- Thierry Neuville, Hyundai
- Elfyn Evans, Toyota
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota
- Takamoto Katsuta, Toyota
- Oliver Solberg, Skoda (WRC2)
- Gus Greensmith, Skoda (WRC2)
- Sami Pajari & Enni Mälkönen, Skoda (WRC2)
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2)
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2)
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Näin näet Keski-Euroopan MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamilton matkalla ikävään F1-ennätykseen
- Suomalaisbrändi yhteistyöhön F1-tallin kanssa
- Tuukka Taponen ja Kalle Rovanperä samaan aikaan F2-sarjaan? – ”Aika siistiä”
- HS: Mika Salolta suoraa puhetta Kalle Rovanperän formulahaaveista – ”Iso haaste edessä”
- Tällaiseen formulasarjaan Kalle Rovanperä siirtyy
- Kalle Rovanperä tarjosi rajun shokin – lopettaa rallin
- F1-sarjan aika-ajoihin muutos ensi kaudeksi
- Mercedekseltä hyvä uutinen Valtteri Bottakselle – suomalaisen Cadillac-siirtymä aikaistuu
- Oscar Piastri sai sykkeet alas – uskoo kuskien tasavertaiseen kohteluun
- F1-sarjan aika-ajoihin muutos ensi kaudeksi
- HS: Mika Salolta suoraa puhetta Kalle Rovanperän formulahaaveista – ”Iso haaste edessä”
- Tällaiseen formulasarjaan Kalle Rovanperä siirtyy
- Suomalaisbrändi yhteistyöhön F1-tallin kanssa
- Lewis Hamilton matkalla ikävään F1-ennätykseen
- Tuukka Taponen ja Kalle Rovanperä samaan aikaan F2-sarjaan? – ”Aika siistiä”
- Kalle Rovanperä tarjosi rajun shokin – lopettaa rallin
- Näin näet Keski-Euroopan MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi