EK5: ”Kauhea aika!” – Esapekka Lappi jysäytti hirmupohjat Sardinian MM-rallissa
Sardinian tapahtumarikas rallipäivä jatkui iltapäivällä viidennellä erikoiskokeella. Viidennellä pätkällä nopeinta vauhtia kaasutteli Hyundain suomalaiskuski Esapekka Lappi.
Toyotan Kalle Rovanperä koki neljännellä pätkällä jännityshetkiä, kun suomalainen joutui väistämään tielle eksyneitä lehmiä. Suomalaisen onneksi juuri siinä kohtaa oli tarpeeksi leveää, eikä vauhtia suunnattoman paljon. Hallitseva mestari onnistui kiertämään eläimet niihin osumatta.
Neljännellä ek:lla nähtiin tapahtumia enemmänkin, kun Hyundain Dani Sordo ajoi ulos. Espanjalainen kiikutti tuhoutuneen autonsa maaliin ja jäi johtajasta yli kolme minuuttia. Sordon lisäksi myös Toyotan Takamoto Katsuta teki virheen ja pyörähti.
Viidennellä pätkällä Rovanperällä oli tutut teesit, kun MM-sarjan kärkimies jatkoi teiden putsaamista irtosorasta ensimmäisenä miehenä. Taivaalta ripsi hieman vettä, mutta runsaampaa ropinaa tarvitsisi, jotta se helpottaisi suomalaisen asemaa aurausmiehenä.
– Paljon irtosoraa ja alhaalla oli aika rajut olosuhteet, mutta katsotaan, kommentoi Rovanperä vitospätkän maalissa.
Rovanperä jatkaa Sardiniassa taipalettaan seitsemäntenä. Eroa kärkeen on tässä kohtaa jo noin 52 sekuntia.
Rallin vahvasti aloittanut Esapekka Lappi täräytti viidennelle erikoiskokeelle pohja-ajan. Lappi ajoi hurjat 6,7 sekuntia kovempaa kuin tallikaveri Thierry Neuville. Samalla Pieksämäen mies otti kiinni rallia johtavaa Sebastien Ogieria 7,6 sekunnilla. Maaliin tullessaan kartturi Janne Ferm huomasi myös kaiken menneen nappiin.
– Ihan hirmu aika, tokaisi Ferm aisaparilleen.
Lappi itse oli myös tyytyväisen oloinen ja pieni hymynkare jopa paistoi miehen naamalta maalissa.
– Puhdas pätkä, eikä mitään draamaa, eikä virheitä ja auto lentää. Yhdellä vararenkaalla tuleminen on riski, mutta ainakin auto on kevyempi, sanoi Lappi.
Lapin ja Ogierin ero on tässä kohtaa enää 8,7 sekuntia. Sardinian rajun röykytyksen seuraava uhri oli rallissa kolmantena ollut Fordin Pierre Louis Loubet, jonka vaihdelaatikko sanoi sopimuksen irti viidennen pätkän lähtöviivalla.
Samalla viides erikoiskoe on jouduttu keskeyttämään ilmeisesti turvallisuussyistä. Dani Sordosta eteenpäin kaikki kuljettajat ajavat pätkän vain siirtymänä läpi. Sardiniassa ajetaan perjantaina vielä perjantaina kaksi erikoiskoetta, joista kuudes käynnistyy aikataulun pitäessä kello 16:23 Suomen aikaa. Rallin kokonaistilanne alla.
- Sebastien Ogier, Toyota
- Esapekka Lappi & Janne Ferm, Hyundai +8,7
- Elfyn Evans, Toyota +27,2
- Thierry Neuville, Hyundai +29,3
- Takamoto Katsuta, Toyota +34,6
- Ott Tänak, Ford +45,9
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +52,2
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Lähde: F1:ssä muhii jättisopimus – Williams ei halua luopua tähdestään
- Valtteri Bottaksen pomo sai kenkää – korvaaja nimetty
- Hollannin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ismo Leikola ajoi ensimmäisen MM-rallinsa – ”Tämä ei jää tähän”
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat ja televisiointi
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Ismo Leikola ajoi ensimmäisen MM-rallinsa – ”Tämä ei jää tähän”
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat ja televisiointi
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Lähde: F1:ssä muhii jättisopimus – Williams ei halua luopua tähdestään