EK5: ”Kauhea aika!” – Esapekka Lappi jysäytti hirmupohjat Sardinian MM-rallissa
Sardinian tapahtumarikas rallipäivä jatkui iltapäivällä viidennellä erikoiskokeella. Viidennellä pätkällä nopeinta vauhtia kaasutteli Hyundain suomalaiskuski Esapekka Lappi.
Toyotan Kalle Rovanperä koki neljännellä pätkällä jännityshetkiä, kun suomalainen joutui väistämään tielle eksyneitä lehmiä. Suomalaisen onneksi juuri siinä kohtaa oli tarpeeksi leveää, eikä vauhtia suunnattoman paljon. Hallitseva mestari onnistui kiertämään eläimet niihin osumatta.
Neljännellä ek:lla nähtiin tapahtumia enemmänkin, kun Hyundain Dani Sordo ajoi ulos. Espanjalainen kiikutti tuhoutuneen autonsa maaliin ja jäi johtajasta yli kolme minuuttia. Sordon lisäksi myös Toyotan Takamoto Katsuta teki virheen ja pyörähti.
Viidennellä pätkällä Rovanperällä oli tutut teesit, kun MM-sarjan kärkimies jatkoi teiden putsaamista irtosorasta ensimmäisenä miehenä. Taivaalta ripsi hieman vettä, mutta runsaampaa ropinaa tarvitsisi, jotta se helpottaisi suomalaisen asemaa aurausmiehenä.
– Paljon irtosoraa ja alhaalla oli aika rajut olosuhteet, mutta katsotaan, kommentoi Rovanperä vitospätkän maalissa.
Rovanperä jatkaa Sardiniassa taipalettaan seitsemäntenä. Eroa kärkeen on tässä kohtaa jo noin 52 sekuntia.
Rallin vahvasti aloittanut Esapekka Lappi täräytti viidennelle erikoiskokeelle pohja-ajan. Lappi ajoi hurjat 6,7 sekuntia kovempaa kuin tallikaveri Thierry Neuville. Samalla Pieksämäen mies otti kiinni rallia johtavaa Sebastien Ogieria 7,6 sekunnilla. Maaliin tullessaan kartturi Janne Ferm huomasi myös kaiken menneen nappiin.
– Ihan hirmu aika, tokaisi Ferm aisaparilleen.
Lappi itse oli myös tyytyväisen oloinen ja pieni hymynkare jopa paistoi miehen naamalta maalissa.
– Puhdas pätkä, eikä mitään draamaa, eikä virheitä ja auto lentää. Yhdellä vararenkaalla tuleminen on riski, mutta ainakin auto on kevyempi, sanoi Lappi.
Lapin ja Ogierin ero on tässä kohtaa enää 8,7 sekuntia. Sardinian rajun röykytyksen seuraava uhri oli rallissa kolmantena ollut Fordin Pierre Louis Loubet, jonka vaihdelaatikko sanoi sopimuksen irti viidennen pätkän lähtöviivalla.
Samalla viides erikoiskoe on jouduttu keskeyttämään ilmeisesti turvallisuussyistä. Dani Sordosta eteenpäin kaikki kuljettajat ajavat pätkän vain siirtymänä läpi. Sardiniassa ajetaan perjantaina vielä perjantaina kaksi erikoiskoetta, joista kuudes käynnistyy aikataulun pitäessä kello 16:23 Suomen aikaa. Rallin kokonaistilanne alla.
- Sebastien Ogier, Toyota
- Esapekka Lappi & Janne Ferm, Hyundai +8,7
- Elfyn Evans, Toyota +27,2
- Thierry Neuville, Hyundai +29,3
- Takamoto Katsuta, Toyota +34,6
- Ott Tänak, Ford +45,9
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +52,2
LUE MYÖS:
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- MTV: Oliver Solbergilta sydäntäsärkevä tilitys – maailmanmestaruus lipesi käsistä
- Käsittämätön loppuratkaisu! Maailmanmestaruus karkasi Oliver Solbergilta viimeisillä metreillä
- Rallin maailmanmestaruus ratkeaa viimeisellä erikoiskokeella – tässä hurja lähtötilanne
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Bahrainin GP: Max Verstappen hurjan kilpailun voittoon – George Russell keskeytti dramaattisesti
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!