Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
Saudi-Arabian GP oli Red Bullin juhlaa, mutta juhlatuulella oltiin myös Aston Martinilla, kun Fernando Alonso ajoi avausosakilpailun tapaan kolmanneksi.
Brittitallin ylle kertyi kuitenkin podiumjuhlien aikana tummia pilviä, kun Alonson ilmoitettiin saavan kymmenen sekunnin aikasakon väärin suoritetusta rangaistuksesta. Kaksinkertainen mestari teki kisan starttiin amatöörimäisen mokan parkkeeratessaan hieman sivuun lähtöruudustaan napaten viiden sekunnin aikasakon.
Viiden sekunnin aikasakkoaan varikolla kärsineen Alonson takatunkkimies oli koskenut tunkillaan espanjalaisen kilpuriin liian aikaisin ja tästä syystä lyötiin lopulta kymppi lisää. Espanjalainen pudotettiin neljänneksi ja ehtipä Alonso jo viedä pokaalin kolmanneksi nousseelle George Russellille.
Aston Martin ei kuitenkaan jäänyt lepäämään laakereilleen vaan keräsi nopeasti kasaan todistusaineistoa siitä, että rangaistusta täytyy katsoa uudestaan. Brittitallia hiersi oletetusti ensinnäkin se, että rangaistuksen langettamisessa kesti liian kauan, mutta he löysivät senkin lisäksi useita jokerikortteja jutun uudestaan tutkimiseksi lisää.
Sääntökirjan mukaan siinä ei tarkalleen sanota, etteikö tunkki saisi osua autoon rangaistusta kärsiessä, eikä sitä täten määritellä ”auton kimpussa työskentelemiseksi”. Näin ollen he olivat tehneet sääntökirjan mukaan ja keränneet tämän lisäksi nopeasti seitsemän eri videoklippiä, joissa kilpailijat olivat tehneet samoin ja selvinneet ilman lisärangaistuksia.
Vielä tämänkin lisäksi heidän piti osoittaa, ettei kaikkien tallien kesken oltu aiemmin keskusteltu asiasta urheilukomiteassa ja määritelty tällaisille tapauksille tarkempaa toimintatapaa.
Lopulta muutama tunti kilpailun päättymisen jälkeen tuomio kumottiin ja Alonso sai pitää kolmannen sijansa.
LUE MYÖS: Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista