EK7: Kalle Rovanperä kärsijän roolissa – Esapekka Lappi syötti jälleen vahvasti
Ruotsin MM-rallia on paahdettu pitkin perjantai-päivää ja vuorossa oli jo alkuillalla pimeässä ajettu seitsemäs pätkä.
Perjantaina auraajan roolissa ollut Kalle Rovanperä kärsi jälleen, eikä ollut tyytyväinen päivän toiseksi viimeisen ek:n antiin. Hallitsevan maailmanmestarin tavoitteena on ollut ottaa mahdollisimman tehokas torjuntavoitto ja alkaa ajamaan tosissaan lauantaina, kun ajojärjestys muuttuu suotuisammaksi.
– Ei ollut helppoa. Paljon soraa linjalla ja etenkin alussa. Takarenkaille ei ole uraa ja joutuu yrittää avata takaa tuleville, joten joutuu käyttämään eturengasta paljon. En usko että oli hirveän hyvä, kommentoi Rovanperä pätkän maalissa.
Rovanperä on Toyotallaan seitsemännen erikoiskokeen jälkeen rallissa viidentenä. Eroa kärkeen on jo 35,4 sekuntia.
Hyundain Esapekka Lappi on ollut pitkin päivää loistavassa vauhdissa, mutta kuudennella pätkällä sattunut pyörähdys heikensi suomalaisen asemia. Lappi syötti seitsemännellä pätkällä jälleen vahvasti ja jatkaa rallissa kolmantena. Eroa kärkimieheen ja tallikaveriin Craig Breeniin on tässä kohtaa 14,1 sekuntia.
– Aamulla nautin iltapäivää enemmän. Luulin, että auto toimii paremmin toisella kierroksella, mutta ei se mennytkään niin, totesi Lappi.
Perjantaina on luvassa vielä yksi erikoiskoe, joka alkaa klo 20:05 Suomen aikaa. Koko rallin aikataulun näet tästä. Rallin kokonaistilanne alla.
Ruotsin MM-rallin tilanne, ek 7/18
- Craig Breen, Hyundai
- Ott Tänak, M-Sport Ford +6,4
- Esapekka Lappi, Hyundai +14,1
- Elfyn Evans, Toyota +27,9
- Kalle Rovanperä, Toyota +35,4
- Thierry Neuville, Hyundai +38,6
- Pierre-Louis Loubet, M-Sport Ford +1:05,5
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas oli aiheuttaa Mersulle katastrofin – Bakusta ei draamaa eikä tapahtumia puuttunut
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus
- Mykistävää ylivoimaa – George Russell paalulle, MM-kärki Kimi Antonelli seinään
- Max Verstappen kiilasi kärkeen – Lance Strollilta alokasmainen virhe
- F1-kauden päätöskilpailu vaihtumassa – järjestäjille näytettiin vihreää valoa
- SM-rallikauden finaalissa riittää jännitettävää
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Rico Salmelalle, 18, iso MotoGP-sopimus
- Rallin MM-sarjan ympärillä käy kuhina – rallipomolta kovia paljastuksia kulisseista
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Williamsin kauden paras aika-ajo valui hukkaan – kahdelle kuskille lähtöruuturangaistus