Kilpailijatallin valitus pudotti Fernando Alonson ulos pisteiltä – Alpine protestoi takaisin
Alpine-tallin Fernando Alonso ajoi sunnuntaina Austinissa vähintääkin värikkään kilpailun.
Kokenut espanjalainen starttasi kilpailuun lähtöruuturangaistuksen myötä vasta 14:nnestä ruudusta, mutta onnistui nopeasti nousemaan mukaan taisteluun hyvistä pistesijoista.
Hurjan näköinen kolari Aston Martinin Lance Strollin kanssa vaikutti siltä, että kilpailu päättyy varmasti kesken, mutta mitä vielä. Sotavammoja saanut Alpine-auto selvisi pelkällä etusiiven vaihdolla ja matka jatkui.
Alonso nousi jälleen kuin ihmeen kaupalla pakan perältä seitsemänneksi, mutta juhlat hyvästä lopputuloksesta olivat ennenaikaisia. Haas-talli protestoi kilpailun jälkeen Alonson auton olleen vaaraksi muille ja espanjalaiskuskille langetettiin 30 sekunnin aikasakko, joka pudotti hänet ulos pistesijoilta.
Alonson kolhiintuneessa autossa kiinnityksestään irronnut oikea peili lepatti muutaman kierroksen matkassa mukana, ennen sen irtoamista ja pomppimista pitkin poikin rataa. Haas teki protestin tähän nojaten ja sai ainakin alkuun tahtonsa läpi. Alpine on kuitenkin tekemässä vastaprotestia sunnuntain tapahtumista.
Alpine kertoo vetoavansa siihen, että auto tarkastettiin ja sen todettiin olevan perusrakenteellisesti edelleen turvallinen. Sen lisäksi ranskalaistallia ihmetyttää, miksei heitä liputettu jo siinä tapauksessa kilpailun aikana uudemman kerran varikolle, jos FIA:n mielestä auto on todellakin ollut vaaraksi muille.
Motorsport.com –sivuston mukaan Haas valitti kilpailun johdolle kahdesti Alonson peilistä, ennen sen irtoamista, mutta toimiin ei ryhdytty. Vielä tämänkin lisäksi Alpine kertoo Haasin olleen valituksensa kanssa 24 minuuttia myöhässä, eikä protestia olisi täten pitänyt hyväksyä.
– Täten tiimi on protestoinut Haasin alkuperäisen protestin kelvollisuudesta, tiedotti Alpine tilanteesta.
Asian lopputulosta joudutaan todennäköisesti odottamaan viikon loppupuolelle, sillä seuraava kuulemistilaisuus pidettäneen Meksikon GP:n alla, joka on vuorossa jo tulevana viikonloppuna.
Videon Alonson ja Strollin osumasta näet alta.
LUE MYÖS:
- Se on siinä! Tuukka Taposelta mestarillinen näytös Madridissa
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanneseuranta
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua
- Lando Norrisilta uskomaton temppu – paalusta muodostui mieletön vääntö
- Valtteri Bottakselle varoitus Espanjan GP:n harjoituksissa
- F1-harjoituksissa erikoinen tilanne – Lewis Hamiltonia uhkaa rangaistus
- Madridin ensimmäinen formulakilpailu takana – näin kävi Tuukka Taposelle
- Mitä oikein tapahtui? IS: Sami Pajari sai rallilegendan hämilleen
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanneseuranta
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”