Lewis Hamiltonilta raakaa tekstiä kilpailijan dominanssista – ”Se kertoo tarpeeksi Maxin autosta”
Mercedes-kuljettaja Lewis Hamilton on tällä kaudella joutunut toteamaan kilpailijatallien tehneen parempaa työtä, kun britti ei ole vielä voittanut ainuttakaan osakilpailua.
Sunnuntaina Unkarin GP:ssä seitsenkertainen mestari sijoittui toista kertaa peräkkäin toiseksi, mutta kilpailun voittaneen Max Verstappenin tavoittamiseen ei ollut mitään asiaa.
MM-sarjan ylivoimainen kärkimies Verstappen nousi vakuuttavasti kymmenennestä lähtöruudusta selvään voittoon asti Hungaroringin syheröisellä radalla, jossa ohittamisen piti olla hankalaa. Toisin kuitenkin kävi ja Hamilton jakeli kilpailun jälkeen mielipiteensä hollantilaisen vauhdista.
– Se, että Max aloitti kymmenentenä, pyörähti ja oli silti kymmenen sekuntia edellä kertoo tarpeeksi heidän autostaan, totesi britti PlanetF1:n mukaan.
Verstappen on repinyt jo uskomattoman 80 pisteen kaulan MM-sarjassa toisena olevaan Ferrarin Charles Leclerciin. Hamilton on puolestaan epäonnesta kärsineestä sekä ajovirheisiin sortuneesta monacolaisesta vain 32 pisteen päässä.
Kokenut britti lähti F1-sarjan kesätauolle mukiinmenevässä iskussa, kun hän onnistui ajamaan hopeanuolensa viidessä peräkkäisessä osakilpailussa podiumille. Hamilton on toiveikas loppukauden osalta vieläkin paremmasta vauhdista, mikäli Mercedes osuu kohteeseen päivityksiensä kanssa.
– Tämä oli ensimmäinen kerta, kun pystyimme taistelemaan Ferraria vastaan. Se on valtava juttu meille, fiilistelee Hamilton.
– Olemme edistyneet ja ottaneet suuria harppauksia. Tämä tasaisuus ja tuplapodiumit kahdessa edellisessä kisassa antaa meille toivoa ja ison buustin kauden toiselle puolikkaalle.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen