Q2: Valtteri Bottaksen aika-ajo päättyy toiseen osioon – kärkikymmenikössä todellinen yllättäjä

Monacon GP:n toinen aika-ajosessio päättyi suomalaisittain heikosti. Läpi viikonlopun yllättävän heikossa vauhdissa ajanut Valtteri Bottas jäi kärkikymmenikön ulkopuolelle toista kertaa tällä kaudella.
Suomalainen kiroili tiimiradioon välittömästi kierroksen jälkeen. Bottas odotti Monacolta hyvää tulosta tallilla, mutta lähtöruudut 12 ja 20 eivät heijasta odotuksia.
Session suurin yllättäjä oli kuitenkin Aston Martinin Sebastian Vettel. Nelinkertainen maailmanmestari selvitti tiensä kahdeksanneksi ja aika-ajon viimeiseen osioon. Eroa Charles Leclercin kärkiaikaan oli kuitenkin usea kymmenys.
Red Bull pääsi paljon lähemmäksi Ferrareita Q2-osiossa. Sergio Perez onnistui ajamaan italialaiskuskien väliin ja jäi vain muutaman sadasosan monacolaisesta.
Bottaksen kanssa sessiosta putosivat Yuki Tsunoda, Kevin Magnussen, Daniel Ricciardo sekä Mick Schumacher.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Tästä johtui Max Verstappenin auton ongelmat – sisartallin tohelointi pilasi hollantilaisen kilpailun
- Jos Verstappen sai satikutia Red Bull -pomolta – ”Sanoin hänelle, että noin ei tehdä”
- Tuomaristo tutki Verstappenin härskiä temppua – selvisi ilman rangaistusta
- Huomasitko tätä: Britannian GP:ssä nähtiin pelottava tilanne – hurja kolari saattoi pelastaa ihmishenkiä
- Sebastian Vettelin ura päättymässä? – Jätti allekirjoittamatta jatkosopimustarjouksen
- Valtteri Bottaksen tallikaverin auto lensi rajusti ratavallien yli – katso video
- Charles Leclerciltä vahvoja sanoja tallilleen menetetyn voiton jälkeen – ”Nauttikaa te tästä voitosta”
- Ferrari-pomo selitti heidän taktista munaustaan – tuplapysähdys liian suuri riski
- “Halo pelasti minut tänään” – kauhukolarista selvinnyt Guanyu Zhou lähetti faneille viestin somessa
- Valtteri Bottas selvitti keskeytyksensä syytä – osoitti tukensa myös rajusti kolaroineelle tiimikaverille