Monacon GP:n toinen aika-ajosessio päättyi suomalaisittain heikosti. Läpi viikonlopun yllättävän heikossa vauhdissa ajanut Valtteri Bottas jäi kärkikymmenikön ulkopuolelle toista kertaa tällä kaudella.

Suomalainen kiroili tiimiradioon välittömästi kierroksen jälkeen. Bottas odotti Monacolta hyvää tulosta tallilla, mutta lähtöruudut 12 ja 20 eivät heijasta odotuksia.

Session suurin yllättäjä oli kuitenkin Aston Martinin Sebastian Vettel. Nelinkertainen maailmanmestari selvitti tiensä kahdeksanneksi ja aika-ajon viimeiseen osioon. Eroa Charles Leclercin kärkiaikaan oli kuitenkin usea kymmenys.

Red Bull pääsi paljon lähemmäksi Ferrareita Q2-osiossa. Sergio Perez onnistui ajamaan italialaiskuskien väliin ja jäi vain muutaman sadasosan monacolaisesta.

Bottaksen kanssa sessiosta putosivat Yuki Tsunoda, Kevin Magnussen, Daniel Ricciardo sekä Mick Schumacher.