Alfa Romeo -pomo ei aseta tallilleen tavoitteita huimasta kauden aloituksesta huolimatta – ”Haluan vain keskittyä työhöni”
Alfa Romeo -päällikkö Frederic Vasseur ei halua asettaa tavoitteita tallilleen loistavasta alkukaudesta huolimatta. Alfa Romeo on ohittanut kahden aiemman kautensa pistesaldon vain neljässä kilpailussa tällä kaudella. Valtteri Bottas on napannut pisteitä jokaisessa kilpailussa Saudi-Arabian keskeytystä lukuunottamatta.
Vasseur ei siltikään halua keskittyä jahtaamaan tiettyä tulosta, vaan jatkamaan samaa rataa. Tallin pääinsinööri Xevi Pujolar uskoo Alfan tavoittelevan jopa McLarenia ja Mercedestä. Vasseur uskoo puolestaan tulosten tulevan itsestään hyvien suoritusten avulla.
– Minä en halua asettaa tällaisia tavoitteita. Saatan olla väärässä, mutta minä haluan vain keskittyä työhöni sekä tallin suorituksiin, Vasseur kommentoi RACERILLE.
– Meillä on päivityksiä tulossa ainakin Barcelonaan. Aiomme keskittyä omiin suorituksiimme ja sitten katsomme, mitä muut tallit tekevät.
– Mutta en halua asettaa talleille tavoitetta olla kolmas tai viides. Haluamme tehdä mahdollisimman hyvää työtä. Katsotaan mihin se riittää kauden päätteeksi.
Bottas nappasi viidennen sijoituksen Imolassa edellisessä kilpailussa. Suomalainen jäi neljänneksi ajaneesta George Russellista alle sekunnin. Suomalainen onnistui varikko-ongelmien jälkeen kuromaan 15 sekunnin eron kiinni, mutta kierrokset loppuivat kesken.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Huomasitko? Kroatian MM-rallia johtavalta Sami Pajarilta hulvaton Kummeli-heitto
- Kroatian rallissa dramaattinen alku: MM-kärjet pihalle – Sami Pajari johtoon
- 8-vuotias Rianna Räikkönen räväytti – moottoriurheilun jättiläinen huomasi heti
- Rallit.fi: Kalle Rovanperä piti lupauksensa – jotain vielä isompaa luvassa
- Max Verstappen menettää legendaarisen kisainsinöörinsä kilpailijatallille – hollantilaisen Red Bull -ura lähestyy loppua?
- Nyt se paljastui: tässä on Janni Hussin korvaaja!
- F3-kausi 2026: Tuukka Taponen, kisat ja televisiointi
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- Red Bull -pomo myöntää karun tosiasian – viime vuoden päätös maksaa kovaa hintaa
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- Rallit.fi: Kalle Rovanperä piti lupauksensa – jotain vielä isompaa luvassa
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- 8-vuotias Rianna Räikkönen räväytti – moottoriurheilun jättiläinen huomasi heti
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- F1-tähti lipsautti: Ferrarille suuri etu uudesta F1-säännöstä – talli uusi mestarisuosikki?
- Lewis Hamilton paljastaa, mitä Ferrarilla toisteltiin vaikealla kaudella
- Kalle Rovanperän tiimi vaikeuksissa – ”Ei aavistustakaan”