Alkukaudella pahasti kärjen perässä ollut Lewis Hamilton sivuuttaa vihjailut siitä, että brittimestari etsisi uutta tallia. Entinen F1-mestari Mika Häkkinen kommentoi alkuviikosta, että Hamilton pohtisi tallinvaihdosta Mercedeksen surkean kaudena avauksen seurauksena.

Hamilton ei maininnut ketään nimeltä vastauksessaan, mutta kommentti sivalsi juuri niitä asioita, mitä Häkkinen itse sanoi.

– Olen nähnyt muutaman kommentin tietyiltä henkilöiltä viime aikoina. Muistan lapsena kunnioittaneeni näitä henkilöitä paljon, mutta tällaiset kommentit ovat hölmöä pötypuhetta, jolla he pyrkivät pysyvään tänä päivänä otsikoissa, Hamilton tylytti Crash.netin mukaan.

– Olen kuulunut Mercedeksen tiimiin 13-vuotiaasta saakka. Olemme saavuttaneet suuria asioita, mutta olemme myöskin selvinneet huipuista sekä pohjamudista yhdessä.

– Olen 100% mukana tässä tallissa, en haluaisi olla missään muualla. Vaikka olemme nyt huonossa jamassa, niin en ole aikeissa perääntyä. Se ei kuulu minun luonteeseeni.

– Me olemme maailmanmestareita ja voimme korjata tämän.

Hamilton lähtee sunnuntain osakilpailuun sijalta 14. Mies menetti sprinttikilpailussa yhden sijoituksen.

LUE MYÖS: