Mercedes-tähdeltä tylyt terveiset Max Verstappenille: ”F1 on suurempi kuin yksikään kuljettaja”
Mercedes-tähti George Russell otti kantaa kilpaveljensä Max Verstappenin puheisiin mahdollisesta F1-uran päättämisestä, mikäli nykysäännöt eivät etene tulevaisuudessa parempaan suuntaan.
Verstappen on tehnyt alkukauden aikana selväksi sen, ettei häntä kiinnosta pyöriä mukana F1-sarjassa, jos ja kun täksi kaudeksi voimaan tulleet sääntömuutokset eivät miellytä häntä.
Parannuksia on luvassa toukokuun alun Miamin kisaan, mutta kukaan ei vielä tässä kohtaa tiedä, tekeekö se kisaamisesta kuinka paljon vähemmän akun säännöstelyä ja teennäisiä ohituksia. Pähkinänkuoressa Miamissa nähtävien muutosten on tarkoitus toimia niin, että täysillä tehoilla pystytään ajamaan pidempän säästelemättä. Samalla ohituksissa käytettävän boostin tehoa on rajattu pienemmäksi, jolla pyritään vähentämään äkillisiä vauhtieroja.
Russell lähettää tylyt terveiset, vaikka kunnioitustakin löytyy
– Hän on melko erilaisessa vaiheessa uraansa tällä hetkellä. F1 on suurempi kuin yksikään kuljettaja, mutta emme haluaisi menettää Maxia, koska me kaikki nautimme kisaamisesta häntä vastaan, kommentoi Russell.
– En minäkään nauttinut 2022 pomppivista (porpoising) autoista, jotka tappoivat kaikkien selät. Auto oli iso ja painava nopeissa mutkissa, eikä järin miellyttävää ajaa. Silloin hän ei valittanut asiasta, koska voitti kisoja.
– Nyt hän valittaa vain eri asioista Mercedekseen, Ferrariin ja McLareniin liittyen, koska olemme kärjessä ja se on vain luonnollista. Tunnistat turhautumisen, mutta hän on saavuttanut sen mistä suurin osa kuskeista unelmoi, eli maailmanmestaruuksia, lataa brittikuski.
Russell jatkaa vielä, että tavallaan myös ymmärtää hollantilaisen puheet, sillä Verstappen on jo ehtinyt saavuttaa kuninkuusluokassa kaiken mahdollisen. Mestaruuksia on vyöllä jo neljä kappaletta ja mies on jo aiemmin kommentoinut, ettei mestaruuksien määrällä ole mitään väliä niin kauan, kuin ajaminen on hauskaa, jota se ei tällä hetkellä ole.
– Hän todennäköisesti haluaa tehdä asioita, jotka laittavat hymyn huulille ja jos se on Nordschleifella kisaaminen, niin ymmärrän sen täysin, jatkaa Russell.
– Olen ajanut satoja kierroksia sitä simulaattorissa ja rakastaisin mahdollisuutta kisata siellä joskus, mutta tällä hetkellä oma tavoitteeni on tulla Formula 1 -sarjan maailmanmestariksi.
Russell majailee MM-sarjassa kolmen kisan jälkeen toisena ja eroa piikkipaikkaa pitävään tallikaveri Kimi Antonelliin on yhdeksän pistettä.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ralliautoille kaavaillaan historiallista hyppyä – toteutuuko hurja suunnitelma Viron MM-rallissa?
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- F1-sirkus saapuu Montrealiin – stripparit uhkaavat pysäyttää bisneksen
- Max Verstappen saattaa seurata Kimi Räikkösen jälkiä – ”Tuli takaisin ja alkoi jälleen voittaa”
- Kalle Rovanperällä hurja omaisuus: Sisäpiiristä merkittävä paljastus IS:lle
- Nyt tipahti kova arvio Janni Hussista – asiantuntija latasi MTV:llä
- Henri Toivosen kanssa voittanut kartanlukija on kuollut
- McLaren-pomo paljasti: tällä osa-alueella Mercedes on edelleen edellä
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Janni Hussi kertoo, miksi MM-rallin paineet sytyttävät
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- F1-talli virittelee jättidiiliä – maailmankuulu luksusbrändi mukana neuvotteluissa