F1-talleilta rutkasti päivityksiä Imolan kisaviikonloppuun – vain yksi talli ei ole muuttanut autoaan

F1-sarja valmistautuu kauden neljänteen kisaviikonloppuun. Imolassa ajettava kilpailu on antanut talleille yhden viikon aikaa valmistella päivityksiään suorituskyvyn parantamiseksi.
Yhdeksän tallia onkin käyttänyt ajan hyödyksi. Lähes jokaisessa kilpurissa nähdään jonkinlainen päivitys, joka tallien toiveiden mukaan tulee parantamaan uusien autojen suorituskykyä.
Eniten muutoksia kilpuriinsa on tehnyt Mercedes. Saksalaistalli ei ole aloittanut kautta vahvasti, joten välimatka kärkeen on ennustettua suurempi. Erityisesti auton pomppiminen tuottaa tallille hankaluuksia. Tämän paikkaamiseksi Mercedes on muovannut kilpurinsa ilmanohjausta auton takaosassa. Imolassa nähdään uusi diffuuseri sekä muovatut sivuponttoonit.
Red Bull paljasti myös ennen viikonloppua muokanneensa autonsa pohjaa. Energiajuomatallin kilpurin balanssi ei ole ollut erityisesti Max Verstappenin mieleen kolmessa ensimmäisessä kilpailussa. Myös RB:n ”sisartalli” AlphaTauri on muuttanut pohjaansa.
Aston Martin seuraa Red Bullin esimerkkiä uuden pohjansa sekä sivuponttooniensa kanssa. Lisäksi tallin halo-suojus on kokenut muutoksia. McLaren sekä Alpine ovat uudistaneet takasiiven poikkipuunsa.
Valtteri Bottaksen Alfa Romeo on kokenut myös rutkasti muutosta. Auton takajousitus, pohja sekä moottorisuoja ovat uudistettu. Williamsin koko auton takapää on kokenut muutoksia sekä etujousitus on uusittu. Haas on viilannut auton pohjalevyn reunoja.
Ainoa talli ilman päivityksiä on Ferrari. Alkukaudella loistanut italialaisvalmistaja säästelee paukkujaan raporttien mukaan Miamin sekä Espanjan osakilpailuun.
Kilpurit nähdään radalla kello 15 ensimmäisessä harjoituksessa.
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu
- Taas uusi tallikaveriehdokas Valtteri Bottakselle
- Entinen Ferrari-kuski haluaa Lewis Hamiltonin ulos
- Franco Colapinto saa vielä armoa
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”