Toto Wolff ja Christian Horner hautasivat sotakirveensä – ainakin toistaiseksi

Tallipäälliköt Christian Horner ja Toto Wolff ovat pitkästä aikaa samaa mieltä jostain asiasta.
Viime kaudella tulisia kommentteja toistensa kanssa vaihdelleet tallipomot ovat yhtä mieltä siitä, että uuden kauden kynnyksellä on vihdoinkin aika mennä eteenpäin edelliskauden tapahtumista.
Koko kauden 2021 jatkunut sanasota otti ennätysmäärän kierroksia koneeseensa päätöskilpailussa Abu Dhabissa, kun kyseenalaisen turva-autotulkinnan jälkeen Red Bullin Max Verstappen vei mestaruuden nimiinsä Mercedeksen Lewis Hamiltonin käsistä.
Tallipäälliköt astelivat julkisuuteen ensimmäistä kertaa yhdessä sitten Abu Dhabin GP:n ja molemmilla oli puheissaan sovinnolliset sekä rauhoittuneet nuotit. Mercedes-pomo Wolff otti vielä kevyesti kantaa kiihkeään edelliskauteen.
– Se oli odotettavissa. Se meni pelottomaksi ja brutaaliksi välillä, mutta paljon oli pelissä, viittasi Wolff viime kauden tapahtumiin.
– Se on Formula ykkösten maailmanmestaruussarja, jossa taistellaan radalla sekä sen ulkopuolella saadakseen etua. Se on ihan okei, mutta meidän on mentävä eteenpäin.
– On ollut niin paljon puhetta Abu Dhabista ja se tuli jo siihen pisteeseen, että se hankaloitti meitä sarjan osakkeidenomistajiakin. Olemme sulkeneet luvun ja jatkaneet eteenpäin. Nyt on kyseessä 2022, peli on jälleen auki ja pisteet ovat nollattu, on uusi mahdollisuus ja uudet riskit, naulaa itävaltalainen.
Red Bull -pomo Horner puolestaan sanoi, että vaikka heillä saattaa edelleen olla eri mielipide menneistä tapahtumista, pystyvät he silti jälleen jakamaan yhteisen kunniotuksen keskenään.
– Ehkä jaamme erilaisen näkemyksen Abu Dhabista, mutta se on nyt mennyt ja kuopattu. Fokus on kaudessa 2022, sanoo Horner.
– Se mitä viime vuonna nähtiin oli fantastista kilpailua ensimmäisestä kisasta viimeiseen. Uskon sen olleen avainasemassa sarjan suosion kasvun kannalta, joten toivomme jälleen näkevämme vähintään yhtä mielenkiintoisen kauden.
– Saatamme nähdä joidenkin muiden kilpailijoiden liittyvän myös taisteluun. Joten nyt puhtaalla palalla paperia ja uusilla autoilla se on todellinen uudelleenkäynnistys, tarinoi brittipomo.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- F1-tulokkaalta nolo moka britannian harjoituksissa – ”Ei varikko ole mikään nakkikioski”
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa