Toto Wolff ja Christian Horner hautasivat sotakirveensä – ainakin toistaiseksi
Kuva: Getty Images
Tallipäälliköt Christian Horner ja Toto Wolff ovat pitkästä aikaa samaa mieltä jostain asiasta.
Viime kaudella tulisia kommentteja toistensa kanssa vaihdelleet tallipomot ovat yhtä mieltä siitä, että uuden kauden kynnyksellä on vihdoinkin aika mennä eteenpäin edelliskauden tapahtumista.
Koko kauden 2021 jatkunut sanasota otti ennätysmäärän kierroksia koneeseensa päätöskilpailussa Abu Dhabissa, kun kyseenalaisen turva-autotulkinnan jälkeen Red Bullin Max Verstappen vei mestaruuden nimiinsä Mercedeksen Lewis Hamiltonin käsistä.
Tallipäälliköt astelivat julkisuuteen ensimmäistä kertaa yhdessä sitten Abu Dhabin GP:n ja molemmilla oli puheissaan sovinnolliset sekä rauhoittuneet nuotit. Mercedes-pomo Wolff otti vielä kevyesti kantaa kiihkeään edelliskauteen.
– Se oli odotettavissa. Se meni pelottomaksi ja brutaaliksi välillä, mutta paljon oli pelissä, viittasi Wolff viime kauden tapahtumiin.
– Se on Formula ykkösten maailmanmestaruussarja, jossa taistellaan radalla sekä sen ulkopuolella saadakseen etua. Se on ihan okei, mutta meidän on mentävä eteenpäin.
– On ollut niin paljon puhetta Abu Dhabista ja se tuli jo siihen pisteeseen, että se hankaloitti meitä sarjan osakkeidenomistajiakin. Olemme sulkeneet luvun ja jatkaneet eteenpäin. Nyt on kyseessä 2022, peli on jälleen auki ja pisteet ovat nollattu, on uusi mahdollisuus ja uudet riskit, naulaa itävaltalainen.
Red Bull -pomo Horner puolestaan sanoi, että vaikka heillä saattaa edelleen olla eri mielipide menneistä tapahtumista, pystyvät he silti jälleen jakamaan yhteisen kunniotuksen keskenään.
– Ehkä jaamme erilaisen näkemyksen Abu Dhabista, mutta se on nyt mennyt ja kuopattu. Fokus on kaudessa 2022, sanoo Horner.
– Se mitä viime vuonna nähtiin oli fantastista kilpailua ensimmäisestä kisasta viimeiseen. Uskon sen olleen avainasemassa sarjan suosion kasvun kannalta, joten toivomme jälleen näkevämme vähintään yhtä mielenkiintoisen kauden.
– Saatamme nähdä joidenkin muiden kilpailijoiden liittyvän myös taisteluun. Joten nyt puhtaalla palalla paperia ja uusilla autoilla se on todellinen uudelleenkäynnistys, tarinoi brittipomo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen