Onnistunut debyyttikausi Maranellossa vakuutti Ferrari-pomon – jatkosopimus julki jo talven aikana?
Ferrari-kuljettaja Carlos Sainzille kaavaillaan jatkosopimuksen tekoa jo F1-sarjan talvitauon aikana, kertoo tallipäällikkö Mattia Binotto.
Sainz liittyi täksi kaudeksi Ferrarille Sebastian Vettelin tilalle ja debyyttikausi Maranellon punaisissa oli erittäin onnistunut.
Espanjalainen oli tasainen suorittaja läpi kauden, ajaen kaikki 22 kilpailua ruutulipulle saakka, joista 20 kertaa kymmenen parhaan joukkoon. Sainzin kauden huippuhetkiin lukeutui Monacon, Unkarin, Venäjän sekä Abu Dhabin kilpailut, joissa hän ylsi palkintopallille saakka.
Tämän lisäksi Sainz nappasi kauden päätteeksi kovan päänahan, kun tallikaveri Charles Leclerc jäi MM-pisteissä taakse. 27-vuotiaan nykyinen sopimus kattaa vielä ensi kauden, mutta pidempää siivua on luvassa.
– Keskustelemme Carloksen kanssa talven aikana hänen sopimusjatkostaan, sanoi Binotto GPfansin mukaan.
– Hän teki kertakaikkisen hyvää työtä kauden aikana. Olen todella iloinen tavasta, jolla hän on sopeutunut tiimiin ja siihen, kuinka hän suoriutui radalla, kehui tallipomo.
Binotto ei antanut tarkempaa aikataulua mahdollisesta jatkosopimuksen julkaisusta tai sopimuksen pituudesta, mutta uutisia lienee luvassa talven aikana. Tallin toisen kuljettajan, Leclercin pitkä sopimus ulottuu aina kauden 2024 loppuun saakka.
LUE MYÖS:
- MM-rallikalenteriin yllättävä muutos – tuttu kisa putosi pois
- F1-konkari povaa isoa onnettomuutta, jos sääntöjä ei muuteta – ”Pelkään, että jotain pahaa tapahtuu pian”
- Ikinuoren Fernando Alonson tulevaisuudesta kutkuttava vahvistus
- Christian Horner puhui Ferrari-työstä – Frederic Vasseur antoi vastauksensa
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Valtteri Bottaksen paikalle huhutaan nuorempaa kuskia – tiellä yksi iso este
- Nähdäänkö F1:ssä vielä kunnon mestaruustaistelu? – ”Aion voittaa kaikki loput kisat”
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Charles Leclerc lipsautti pahemman kerran – avustajan ilme kertoi enemmän kuin tuhat sanaa
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, osallistujat, tv-lähetykset ja pistetilanne
- F1-kuski vahvistaa – ura vaarassa katketa: ”Olen ehdottomasti vapaa agentti”
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Charles Leclerc lipsautti pahemman kerran – avustajan ilme kertoi enemmän kuin tuhat sanaa
- Kimi Antonellilla ongelmia – Bakun F1-harjoituksissa rysähti