Max Verstappen maailmanmestariksi uskomattomassa trillerissä – turva-auto pilasi Hamiltonin juhlat
Kuva: Getty Images
Red Bullin Max Verstappen ajoi uransa ensimmäiseen maailmanmestaruuteen Abu Dhabin GP:ssä. Verstappen nousi mestariksi viimeisellä kierroksella, kun autot päästettiin yhdelle nopealle kierrokselle turva-auton jäljiltä.
Kilpailun alussa MM-kakkoseksi jäänyt Lewis Hamilton kuittasi Verstappenin heti lähdössä. Red Bull -kuski taisteli vielä vitosmutkassa itsensä Hamiltonin rinnalle, mutta brittikuski piti paikkansa kilpailun kärjessä.
Hamilton joutui oikaisemaan mutkan, mutta tuomaristo ei jakanut tilanteesta rangaistuksia. Tuomaristo katsoi Verstappenin ajattaneen Hamiltonin ulos radalta ja Hamilton myös hidasteli sen verran, että menetti oikaisusta saamansa hyödyn.
Tämän jälkeen Hamilton ajoi radalla helposti Verstappenilta karkuun ja näytti jo voittavan maailmanmestaruuden helposti.
Kilpailu sai kuitenkin dramaattisen käänteen, kun Alfa Romeon Antonio Giovinazzin auto hyytyi radan varteen. Verstappen pääsi hakemaan tuoreet renkaat virutaalisen turva-auton aikana, mutta Hamilton ei samaa mahdollisuutta voinut käyttää.
Verstappen alkoi kirimään vajaan 20 sekunnin eroa kiinni tuoreella renkaalla raivoisasti. Ensimmäisillä kierroksilla ero kapeni huomattavasti, mutta tämän jälkeen Verstappenin vauhti hyytyi.
Verstappen sai kuitenkin vielä viimeisen oljenkorren, kun Nicholas Latifi ajoi seinään, ja radalla otettiin turva-auto käyttöön. Verstappen vaihtoi uudet pehmeät renkaat. Kisa jatkui vasta viimeisellä kierroksella ja Verstappen teki tuoreella renkaalla ohituksen, kun Hamilton ajoi edelleen kuluneella kovalla pyörällä.
Tämän jälkeen Hamilton yritti vielä taistella sijoitustaan takaisin kuluneella renkaalla, mutta Verstappen piti sijoituksensa.
Mestaruus on Verstappenille uran ensimmäinen.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys