Q1: George Russellin uskomaton putki katkesi – Mercedes lähetti myrskyvaroituksen

Kuva: Getty Images
Brasilian aika-ajon ensimmäinen osio on saatu päätökseen. Session kärjestä löytyvät molemmat Mercedes-kuljettajat. Lewis Hamilton sekä Valtteri Bottas näyttivät mainiota vauhtia Red Bullia vastaan. Energiajuomatallin kuskit löytyivät vasta sijoilta viisi ja kuusi.
Session suurin tarina koettiin kuitenkin tulosjärjestyksen toisessa päässä. George Russellin uskomaton aika-ajoputki katkesi Interlagosissa, kun hänen tallikaverinsa Nicholas Latifi ajoi brittikolleegaansa nopeamman ajan. Tämä on ensimmäinen kerta miehen F1-uralla, kun Russell on Williams-tallikaveriaan hitaampi aika-ajossa. Molemmat Williams-kuskit kuitenkin tippuivat jatkosta.
Sessiossa loistivat myös Ferrari-kuljettajat. Ensimmäisen kierroksen käytetyillä kumeille ajaneet Maranellon punaiset loikkasivat myöhemmillä yrityksillään sijoille kolme ja neljä. Charles Leclercille suoritus ei kuitenkaan ollut täysi kymppi. Monacolainen joutui käyttämään kaksi uutta soft-settiä.
Osiosta karsiutuivat Williamsit, Haasit sekä Lance Stroll. Kimi Räikkönen oli viimeinne jatkoonpääsijä.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus