Perinteikäs valmistaja on halukas palaamaan takaisin F1-sarjaan – päätös tullaan näkemään todella pian
Kuva: Getty Images
Uudet sääntömuutokset F1-sarjassa ovat herättäneet usean perinteikkään autovalmistajan kiinnostuksen liittyä sarjaan. Huhut ovat pyörineet Porschen, Audin sekä BMW:n ympärillä jo vuosia.
Nyt vaikuttaa siltä, että Wolkswagenin konserniin kuuluva Porsche neuvottelee sarjaan paluusta yli 30 vuoden tauon jälkeen. Ajatusta eteenpäin on vienyt F1-sarjan uudet moottorisäännöt, jotka astuvat voimaan vuonna 2025.
Porsche itse harkitsee paluuta joko 2025 tai vuotta myöhemmin. Valmistajan mukaan F1-sarjan siirtyminen pois turbo-hybridimoottoreista on mahdollistanut saksalaismerkin kiinnostuksen heräämisen.
– Ei ole enää mikään salaisuus, että pohdimme paluuta. Olemme keskustelleet FIA:n kanssa, ja harkitsemme sitä todella vakavasti, Porschen varapuheenjohtaja Thomas Laudenbach kommentoi Motorsport.comille.
– Päätöksen pitää kuitenkin syntyä nopeasti. Emme voi odottaa liian pitkään. Jos haluamme kisata vuonna 2025, niin pitää meidän alkaa valmistautumaan ajoissa. Alamme olemaan lähellä sitä tilannetta.
Laudenbach oli todella tyytyväinen F1-sarjan uuteen moottorilinjaukseen sekä kulukattoon. Miehen mukaan nämä asiat tekevät kuninkuusluokasta houkuttelevamman uusille valmistajille.
– Autot eivät tule toimimaan puhtaasti sähköllä, se on selvä. Mutta autojen kehityksen täytyy keskittyä tulevaisuudessa enemmän elektronisiin osiin. Minusta tässä asiassa FIA on vienyt moottorisuunnitelmaa hienosti eteenpäin.
– Toinen tärkeä asia on tallin kulujen hallitseminen. Moottoriurheilua ei voi harjoittaa mihin tahansa hintaan. Yhtiön täytyy hyötyä tuloksista, Laudenbach linjasi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanadan GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Sami Pajarin kaudessa toistuu nyt sama kaava – taas palkintopallilla
- Christian Hornerilta suoraa tekstiä – paluu F1-sarjaan edessä?
- Portugalin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Max Verstappenin isä rajussa ulosajossa – auto päätyi katolleen
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Villi väite: F1-supertähti korvaa Max Verstappenin?
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- Ferrarilta raju ratkaisu – tallin kilpuriin jättimuutos
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Valtteri Bottas fiilistelee Cadillac-pestiään – näitä asioita ei edellisissä tiimeissä päässyt tekemään
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Romahdus – Sami Pajari latasi suorat sanat!
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”