Lewis Hamilton hehkuttaa vuolaasti kovinta kilpakumppaniaan – ”Hän on tällä hetkellä elämänsä kunnossa”

Mercedeksen Lewis Hamiltonin ja Red Bullin Max Verstappenin välinen mestaruustaisto on jatkunut kiivaana sekä jännittävänä koko kauden ajan.
Hollantilaisella on ensimmäistä kertaa urallaan auto, jolla pystyy tosissaan taistelemaan mestaruudesta. Mercedes ja Red Bull vaikuttavat radasta riippuen melko tasaväkisiltä ja seitsenkertainen mestari Hamiltonkin on joutunut laittamaan kaiken peliin viikonlopusta toiseen.
Hamilton vastaili Hollannin GP-viikonlopun aikana nuorien katsojien esittämiin kysymyksiin ja puheeksi tuli oletettavasti myös Max Verstappen ja heidän välinen mestaruustaistonsa. Raudanluja britti kehui kilpaveljeään arvostavaan sävyyn.
– Verstappenia vastaan on massiivisen vaikeaa kisata, vaikka on muitakin joiden kanssa on haastavaa taistella. Verstappenin kanssa se on erityisen vaikeaa siksi, koska hän on todella lahjakas ja hyvässä tiimissä, sanoi Hamilton.
– Hän on elämänsä kunnossa henkisesti ja fyysisesti. Se on vaikea taistelu, mutta juuri se tekee siitä niin kaunista, kehui brittimestari.
Hamilton on totuttuun voittotahtiin katsoen jo suhteellisen pitkään jahdannunt hänen uransa 100:tta voittoa. Tulevana viikonloppuna Monzassa britillä on jälleen uusi mahdollisuus tehdä lisää F1-historiaa.
– En tiedä miltä tuntuisi voittaa 100:s kisa. En koskaan kuvitellut pääseväni näin pitkälle, joten se tuntuu aika epätodelliselta, kertoi Hamilton.
– Työskentelemme kovaa voittaaksemme mestaruuksia, mutta se on helpommin sanottu kuin tehty. Matkalla on niin paljon epävarmuustekijöitä, joita täytyy ottaa huomioon.
– Voimme vain aina tehdä parhaamme ja katsoa mihin päädymme, sanoi britti.
Lewis Hamiltonilla on tulevana viikonloppuna mahdollisuus saalistaa jo aiemmin mainittu uran 100:s voitto, mutta myös MM-sarjan kärkipaikan ottaminen takaisin on myös hakusessa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan