Max Verstappen ajaa dominoivasti Steiermarkin GP:n voittoon – Valtteri Bottas selvisi palkintopallille niukasti
Kuva: Getty Images
Max Verstappen nappasi toisen peräkkäisen voittonsa Itävallassa Steiermarkin osakilpailussa. Voitto oli myös Red Bullille neljäs peräkkäinen. Verstappenin kilpailu oli täydellinen. Hollantilainen johti kilpailua lähdöstä ruutulipulle saakka.
Ero toiseksi maaliin saapuneeseen Lewis Hamiltoniin oli lopulta peräti noin 35 sekuntia. Brittikuljettaja ei pystynyt vastaamaan Verstappenin vauhtiin. Hamiltonia lohduttaa kuitenkin lisäpiste nopeimmasta kierroksesta.
Valtteri Bottas täydentää kärkikolmikon. Suomalaiskuljettaja ajoi tasapainoisen kilpailun, ja onnistui pitämään varikolla käyneen Sergio Perezin takanaan juuri.
Myös Kimi Räikkönen ajoi mainion kilpailun. Suomalaiskuski ei päässyt pisteille, mutta kampesi itsensä lopulta sijalle 11.
Lando Norris oli totutun vahva. Brittikuljettaja oli jälleen ”best of the rest” sijalla viisi. Kärkikymmenikön täydensi Ferrari-kuljettajat, Lance Stroll, Fernando Alonso sekä Yuki Tsunoda.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.
END OF RACE (LAP 71/71)
TOP 10
Verstappen
Hamilton
Bottas
Perez
Norris
Sainz
Leclerc
Stroll
Alonso
Tsunoda
#StyrianGP
#F1
TOP 10
Verstappen
Hamilton
Bottas
Perez
Norris
Sainz
Leclerc
Stroll
Alonso
Tsunoda
#StyrianGP
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Rallin MM-taistelu voi saada ison käänteen – kauden päätöskisa vaakalaudalla
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Sami Pajari ajoi Suomen MM-rallin voittoon – katso tulokset
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
