Ferrari-pomo valotti Mick Schumacherin Haas-pestin todellista syytä – ”Sitä varten hän siellä on”
Kuva: Getty Images
Tallipäällikkö Mattia Binotton mukaan Mick Schumacher aloittaa F1-uransa Haasilla vain kerryttääkseen kokemusta kohti aikanaan tapahtuvaa siirtoa Ferrarille.
Formulalegenda Michael Schumacherin poika nähdään ensi vuonna autourheilun kuninkuusluokassa. Alla on mainio kausi ja maailmanmestaruus F2-sarjassa.
Vaikka Schumacherin odotettiinkin alun perin tekevän debyyttinsä Alfa Romeolla Kimi Räikkösen rinnalla, julkistettiinkin saksalainen lopulta amerikkalaistalli Haasin kuljettajaksi.
Viime kädessä siirto käy kuitenkin järkeen. Haas tekee tiivistä teknistä yhteistyötä Ferrarin kanssa. Liiton on määrä syventyä ensi vuodesta lähtien jopa niinkin vahvasti, että jenkit ovat saamassa oman osastonsa italialaistallin päämajassa Maranellossa, Italiassa.
Ferrari-jehu Binotton mukaan Schumacherin formulataipaleen alku Haasilla on viisas ratkaisu tulevaisuuden suunnitelmiensa kannalta.
– Mick on osa Ferrarin nuorten kuskien ohjelmaa. Tämän ohjelman tarkoitus ei ole kehittää kuskeja vain F1:een vaan kehittää kuljettajia, jotka voisivat jokin päivä ajaa Ferrarin punaista autoa. Siksi hän on siellä (Haasilla), italialainen sanoi grandprix247.com-sivustolle.
– Kun hyppää F2:sta suoraan F1:een ei voi loikata heti ensimmäisenä vuonna punaiseen autoon. Se olisi liikaa vastuuta liian pienellä kokemuksella. Meille on siis tärkeä asia tietää, että meillä on kumppanitalleja, joihin voimme luottaa nuorten kuskiemme kehittämisen osalta, Binotto avasi.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Teemu Suniselta iso ralliuutinen – mutta mikä on Janni Hussin tilanne?
- SuomiF1 Podcast: Kuljettajien palautteeseen helppo yhtyä – ”Pilasi koko sarjan parhaan radankin”
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”